Pobieram dane...
Wapienne to niewielka miejscowość uzdrowiskowa i rekreacyjne znajdująca się w Beskidzie Niskiem. Czysty klimat, bardzo dużo zieleni, różnorodność przyrody i cisza to główne walory tej miejscowości, jednocześnie napawające do poznawania bogatej historii i kultury tego regionu.
Uzdrowisko Wapienne jest jednym z najmniejszych w Polsce, słynie przede wszystkim z wód siarczkowych i borowinowych. W sanatoriach leczone są głównie choroby narządu ruchu, układu krążenia i skóry.
Leczeniem uzdrowiskowym zajmuje się przede wszystkim Ośrodek Wczasowo – Leczniczy w Wapiennem, znajdujące się blisko dużego kompleksu leśnego co stanowi dodatkowy atut wypoczynkowy dla gości.
Ośrodek ten oferuje kuracjuszom 70 miejsc noclegowych w budynkach całorocznych, w pokojach o podwyższonym standardzie oraz 72 miejsca noclegowego w domkach kempingowych w których znajduje się parter, pokój dzienny, łazienka, sypialnia, pomieszczenie gospodarcze i spiżarnia.
Ponadto uzdrowisko zachęca do skorzystania z mieszczącej 200 osób sali bankietowo – konferencyjnej, małej sali konferencyjnej (50 osób), kawiarni, bufetu, stołówki która serwuje pyszne i domowe posiłki (posiłki są wydawane trzy razy dziennie).
Mając na względzie dobre samopoczucie kuracjuszy uzdrowisko oferuje kawiarnię w której można spędzać czas grając w bilard, tenisa stołowego, oglądając TV jak również urządzając dyskoteki, zabawy czy prelekcje.
Na terenie obiektu jest wiele miejsc na wspólne organizowanie ogniska czy grilla, organizowane są także przejażdżki bryczkami. Ponadto na terenie uzdrowiska znajdują się dwa baseny odkryte, boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, korty tenisowe, sale gimnastyczne, siłownie i jacuzzi.
Sanatorium Wapienne jest ośrodkiem przyjmującym gości w ramach NFZ, skierowanie od uzdrowiska musi być wystawione przez lekarza, mając na uwadze wskazania jak i przeciwskazanie do danego leczenia, uwzględniając zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego.
W uzdrowisku Wapienne w celach leczniczych wykorzystywana jest woda siarczkowa i borowinowa. Ponadto istotny wpływ na przebieg leczenia ma czyste powietrze i korzystny mikroklimat. Głównym bogactwem uzdrowiska są średnio zmineralizowane wody siarczkowo – siarkowodorowe, ich składniki czynne odznaczają się wysokością jakością i biodostępnością.
Aktualnie w Uzdrowisku eksploatowane są dwa ujęcia wód leczniczych: “Kamila” i “Marta”. Ich lecznicze działanie polega między innymi na:
– silnym działaniu moczopędnym,
– działaniu przeciwzapalnym,
– działaniu odczulającym,
– pobudzaniu pracy gruczołów trawiennych. Uzdrowisko Wapienne specjalizuje się w leczeniu wielu schorzeń takich jak:
a) alergie,
b) schorzenia dermatologiczne,
c) schorzenia reumatyczne, ortopedyczne i urazowe,
d) schorzenia układu krążenia,
e) schorzenia układu oddechowego,
f) wyczerpanie nerwowe i przewlekły stres,
g) osłabienie organizmu.
Wapienne stanowi bardzo dogodną bazę wypadową dla wycieczek krajoznawczych, rekreacyjnych a także historycznych. W pobliżu miejscowości znajduje się skalny rezerwat Kornuty, jest on zbudowany z piaskowca magurskiego.
Inny szlag może doprowadzić do Diablego Kamienia w miejscowości Folusz, gdzie turyści mają możliwość samodzielnego połowu pstrąga. Ponadto w okolicy znajduje się wiele zabytkowych kościołów i cerkwi, części z nich wpisano na listę dziedzictwa UNESCO (Szlak Architektury Drewnianej).
Uzdrowisko Wapienne leży na granicy Magurskiego Parku Narodowego. Jest to dogodny punkt wyjściowy na szlaki turystyczne m.in. do rezerwatu skalnego Kornuty – najstarszego rezerwatu przyrody w Beskidzie Niskim.
W niewielkiej odległości od Wapienne znajduje się średniowieczne miasto królewskie Biecz (zwane małym Krakowem). Biecz posiada bardzo bogatą historią, wiele wystaw muzealnych i kościołów. W drodze do Biecza warto odwiedzić także Muzeum Przemysłu Naftowego w Libuszy.
W drodze nad piękny zalew Klimkówka odwiedzić można Skansen w Szymbarku wraz z Kasztelem czyli najlepszym przykładem renesansowej budowli tego typu Polsce.
W odległości około16 km od Wapiennego znajduje się Magura Małostowska czyli kompleksowa stacja narciarska z główną trasą o długości 1,4 km. Na mniejszy wyciąg narciarski można wybrać się już do bliskiej Sękowej.
Zarezerwuj pobyt w sanatorium/uzdrowisku – znajdź i zarezerwuj pobyt przez internet
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem