Pobieram dane...
Szczawno – Zdrój jest to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie dolnośląskim w powiecie wałbrzyskim. Położone jest na wysokości 400 – 430 m n.p.m. w Sudetach. Miejsce to co roku przyciąga wielu kuracjuszy jak i turystów głównie z powodu specyficznego mikroklimatu. Uzdrowisko Szczawno – Zdrój to idealny wybór dla osób ceniących bliskość natury i malownicze górskie krajobrazy.
Szczawno – Zdrój jest najstarszym uzdrowiskiem na Dolnym Śląsku i posiada wiele różnorodnych obiektów:
Dom Zdrojowy – zlokalizowany jest w zabytkowym budynku, otoczony ogrodami o różnorodnej roślinności z pewnością stanie się dobrym miejscem do odpoczynku dla osób ceniących spokój ale także wygodę i odrobinę luksusu.
Dom Zdrojowy jest odwiedzany przez kuracjuszy z całej Polski jak i Europy. Sam budynek ma trzy kondygnacje w skład których wchodzi 130 pokoi gościnnych a w nich 250 miejsc noclegowych.
Dla osób chcących podziwiać piękne tereny Szczawna możliwe jest wynajęcie pokoi z balkonami lub wyjściem na przestronne tarasy. W budynku znajdują się także trzy jadalnie, sale prelekcyjne, siłownia, saunarium (strefa saun) i poradnia osteoporozy.
Ponadto dla wygody kuracjuszy w wyznaczonych do tego strefach znajdują się gabinety zabiegowe, lekarskie i pokoje pielęgniarek co daje możliwość pełnej opieki i wsparcia pacjentów.
Dom Zdrojowy stanowi centrum kulturalne uzdrowiska, organizowane są w nim imprezy okolicznościowy, szkolenia czy kongresy naukowe. Tradycyjną uroczystością tego miejsca stał się Bal Sylwestrowy w czasie którego kuracjusze z całej Polski mają okazję w wyjątkowych okolicznościach świętować Nowy Rok.
Ciekawostką jest, że w Domu Zdrojowym znajduje się także apartament, w którym niegdyś zatrzymała się sama księżna Diasy.
Sanatorium Młynarz – jest to najstarszy budynek w Szczawnie – Zdroju, niegdyś nazywany także „Dworem Elizy”. Znajduje się w pobliżu głównego deptaka i niedalekiej odległości od Pijalni Wód Mineralnych.
W przeszłości Młynarz służył jako dom gościnny rodziny Hochbergów, dziś jest przeznaczony na użytek kuracjuszy z Polski i zagranicy. W obiekcie znajduje się 48 pokoi w tym 100 miejsc noclegowych.
Ponadto w trosce o kuracjuszy w obiekcie znajduje się całodobowa dyżurka pielęgniarska, gabinety lekarskie i część bazy zabiegowej. Mając na uwadze pełne bezpieczeństwo gości w obiekcie znajdują się windy przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Sanatorium Pionier – ulokowane jest w centrum Parku Zdrojowego i stanowi idealne miejsce dla osób które chcą obcować bezpośrednio z przyrodą, bowiem w parku znajduje się przeszło 127 gatunków drzew i krzewów, co stanowi bardzo dużą różnorodność biologiczną.
Dodatkowo blisko budynku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, Teatr Zdrojowy jak i Hala Spacerowa, co stwarza dla kuracjuszy możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie natury.
W obiekcie jest 19 pokoi w tym 50 miejsc noclegowych, ponadto w trosce o pacjentów funkcjonuje całodobowa dyżurka pielęgniarska, gabinet lekarski, pokój masażu oraz stołówka w której każdy z gości może odnaleźć coś dla siebie.
Sanatorium Pionier z racji swojego niezwykłego położenia i mikroklimatu sprawia, że każdy z kuracjuszy poczuje się w tym miejscu wyjątkowo.
Dla osób chcących odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, szukających ciszy i bliskości natury dobrym rozwiązaniem jest sanatorium CIS – jest to kameralny obiekt położony niedaleko zabytkowej części Szczawna.
Posiada jedynie 37 miejsc noclegowych w 14 zmodernizowanych pokojach. Wielkość obiektu jak i bliskość przyrody stwarza idealne warunki do odpoczynku i regeneracji kuracjuszy.
Innym miejscem stworzonym dla kuracjuszy którzy cenią przede wszystkim prywatność, ciszę i spokój jest Sanatorium Dąbrówka – to niewielki dworek myśliwski znajdujący się co prawda w centrum Uzdrowiska Szczawno–Zdrój, jednakże bardzo cichy i zapewniający intymność.
W obiekcie znajduje się zaledwie 27 miejsc noclegowych zlokalizowanych w 12 pokojach. Kameralny budynek i otoczenie stwarzają niezwykle domową i swobodną atmosferę.
Mając na uwadze troskę i komfort kuracjuszy istotnym jest aby stworzyć warunki odpowiadające każdemu z nich z osobna. W uzdrowisku Szczawno Zdrój można skorzystać z zabiegów z zakresu:
a) fizykoterapii: inflacje, elektroterapia, wodolecznictwo, światłolecznictwo,
b) ultrasonoterapii: masaż, laseroterapia, magnetoterapia,
c) kinezyterapii: krenoterapia, krioterapia. Główny profil leczniczy w Szczawnie – Zdroju jest nakierowany na:
a) choroby układu nerwowego takie jak nerwobóle, porażenia nerwów obwodowych, nerwowości czy stres,
b) choroby kardiologiczne i nadciśnienie: stan po przebytym zawale serca, zaburzenia ukrwienia kończyn,
c) choroby reumatologiczne oraz ortopedyczno – urazowe: zmiany zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, uszkodzenia aparatu ruchu, osteoporoza, reumatoidalne zapalenie stawów,
d) choroby układu trawiennego: zapalenie trzustki, zaparcia, zapalenie dróg żółciowych, stany pooperacyjne pęcherzyka żółciowego itd.,
e) choroby dróg oddechowych: rozedma płuc, pylica, zapalenie krtani, zapalenie tchawicy, astma oskrzelowa, przewlekłe nieżyty nosa,
f) choroby nerek i dróg moczowych: stany po infekcjach dróg moczowych, kamica moczanowa, przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego,
g) choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii: cukrzyca typu I i II, dna moczanowa, otyłość.
W czasie pobytu w Szczawnie – Zdroju niewątpliwie warto odwiedzić kilka pięknych miejsc:
a) Deptak czyli ul. T. Kościuszki to tętniące życiem centrum tego miasta idealne na wieczorny spacer. Wzdłuż ulicy znajduje się punk informacyjny, sklepiki z pamiątkami i kilka miejsc noclegowych. Ponadto można tu odnaleźć przede wszystkim szereg kawiarni, cukierni i lokali gastronomicznych,
b) Park Zdrojowy to miejsce zarówno dla osób kochających przyrodę jak również kulturę, bowiem z jednej strony znajduje się piękny teren ze zróżnicowaną roślinnością i mnóstwem alejek i fontann, z drugiej odnaleźć można pijalnie wód i teatr zdrojowy.
Jest to miejsce w którym każdy z kuracjuszy znajdzie coś dla siebie. Park ten został wybudowany w 1812 roku na polecenie dr A. Zemplina. Prócz rodzimej roślinności, sprowadzono tutaj wiele krzewów i kwiatów z Bałkanów, Azji czy Ameryki Północnej. Ten niezwykły mikroklimat co roku przyciąga tutaj tysiące kuracjuszy z polski i zagranicy,
c) Dom Zdrojowy wspomniany już wcześniej cieszył się znaczną popularnością wśród turystów i elit na początku XX wieku. Nad głównym wejściem znajduje się eliptyczna płaskorzeźba, która przedstawia Książ otoczony wieńcem laurowym.W projektowaniu wnętrza Domu Zdrojowego brała udział sama księżna Daisy. Do dziś można oglądać oryginalne marmurowe kominki, żyrandole oraz kinkiety,
d) Korty tenisowe – pasjonaci aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z obiektów Miejskiego Klubu Sportowego. Na kuracjuszy czeka 5 kortów z nawierzchnią z mączki ceglanej, dwa z nich są pod zadaszeniem co daje możliwość uprawiania sportu niezależnie od warunków atmosferycznych. Dla fanów nieco innego spędzania czasu czeka przytulna kawiarnia „Słodki Kącik” zlokalizowana na terenie kortów, a w niej zdrowej przekąski, świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne i wiele innych,
e) Teatr Zdrojowy – dla miłośników kultury i architektury. Na scenie zabytkowego teatru zdrojowego obejrzeć można artystów wielu specjalności w tym kabareciarzy, grupy folkowe, śpiewaków operowych, orkiestry symfoniczne i wiele innych,
f) Pijalnia Wód Mineralnych – to jeden z najbardziej istotnych obiektów uzdrowiska. Obecnie Pijalnia Wód Mineralnych oferuje cztery różne ujęcia:
– „Dąbrówka” – polecana na choroby wątroby, dolegliwości jelitowe i żołądkowe,
– „Marta” – polecana na choroby układu moczowego i pokarmowego,
– „Mieszko” – pomaga oczyścić układ oddechowy,
– „Młynarz” – polecany przy dolegliwościach trawiennych.
f) Słoneczna Polana – to idealne miejsce dla osób aktywnie spędzających czas. Od centrum uzdrowiska dzieli je niespełna jeden kilometr spaceru.
Dla miłośników pieszych wycieczek Szczawno – Zdrój oferuje wiele ciekawych szlaków:
– szlak pieszy żółty – prowadzi z Bolkowa, przez Wierzchosławice, Gostków, Nowe Bogaczowice do centrum Szczawna – Zdroju. Szacowany czas przejścia 29 km szlaku to ponad 7 h.
– szlak pieszy zielony – zaczyna się w okolicy dworca Wałbrzych Główny z kolei kończy się w Marciszowie. Trasa prowadzi między innymi przez Rybnicę, Leśną, Sokołowsko, Dzikowiec, Chełmiec i Gostków.
Zarezerwuj pobyt w sanatorium/uzdrowisku – znajdź i zarezerwuj pobyt przez internet
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem