Pobieram dane...
Uzdrowisko Swoszowice jest administracyjnie częścią Krakowa i wchodzi w skład Dzielnicy X Swoszowice. Jest to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Bogactwem tutejszego mikroklimatu są naturalne wody mineralne siarczanowo – wodorowęglanowo – wapniowo – magnezowe, siarczkowe.
Tutejsze wody są pod względem zawartości siarki na 4. Miejscu w Europie i 5. na świecie. Pozyskiwane są z dwóch źródeł: Zdrój GłównyiNapoleon. Uzdrowisko to willowa dzielnica, położona w rejonie Pogórza Wielickiego, około 12 km na południe od centrum miasta.
Przez Swoszowice przepływa rzeka Wilga, a w pobliżu znajdują się tereny leśne idealne na piesze wędrówki. Uzdrowisko Swoszowice to miejsce o nizinnym oraz umiarkowanie bodźcowym klimacie, zdecydowanie korzystniejszym niż w pozostałych częściach Krakowa. Istotnym atutem Swoszowic jest fakt, że pomimo bliskości centrum miasta, panuje tutaj niezwykła cisza i spokój.
Obecnie Uzdrowisko Kraków Swoszowice to kompleks składający się z nowoczesnego Centrum Rehabilitacji a także obiektów noclegowych, daje to możliwość rehabilitacji także w trybie stacjonarnym w komfortowych warunkach. Położenie na obrzeżach miasta, stwarza wspaniałe warunki do rehabilitacji i rekonwalescencji.
Główny Dom Zdrojowy – jest to jeden z najstarszych budynków kompleksu i stanowi niejako serce całego uzdrowiska. Niegdyś murowany dom z łazienkami i dom zdrojowy wybudował 1811 roku F. Radwański. Następnie przez niemalże dwa wieki ulegał licznym przebudowom.
Niegdyś dysponował 23 pokojami kąpielowymi i dwoma wypoczynkowymi. Dzisiaj jest to duży budynek mieszczący całą bazę zabiegową uzdrowiska. To tutaj odbywają się wszystkie wizyty lekarskie oraz zabiegi.
Pawilon Szwajcarka został tak nazwany poprzez swój charakterystyczny styl architektoniczny zbliżony do szwajcarskich willi. Położony jest po drugiej stronie Parku Zdrojowego w niedalekiej odległości od Głównego Domu Zdrojowego.
W obiekcie znajdują się kilkuosobowe pokoje z prywatnymi łazienkami. Hotel Krystyna znajduje się na skraju Zabytkowego Parku Uzdrowiskowego, niedaleko Głównego Domu Zdrojowego. Do dyspozycji gości jest 59 miejsc noclegowych w pokojach różnego typu.
Dla zapewnienie jak najlepszego komfortu kuracjuszy większość pokoi jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji gości jest również przytulna restauracja serwującą dania kuchni polskiej.
Obiekt jest otoczony pięknym zielonym ogrodem, gdzie znajduje się miejsce do urządzenia grilla. Niespotykane otoczenie restauracji zapewnia chwilę spokoju i wytchnienia. Dzięki niemu można w pełni delektować się smakiem potraw, ale także kontaktem z naturą.
Największym bogactwem uzdrowiska są oczywiście wody siarczanowo – wodorowęglanowo – wapniowo – magnezowe. Dzięki ich właściwościom leczone są schorzenia kręgosłupa, reumatologiczne, schorzenia układu ruchu, niektóre choroby neurologiczne, choroby skórne a także niektóre zaburzenia psychiczne.
Jednym z najbardziej popularnych zabiegów są kąpiele siarczkowe i zabiegi borowinowe, w tym kąpiele i okłady. Dodatkowo w uzdrowisku stosuje się też zabiegi fizjoterapeutyczne, hydroterapię, kinezyterapię, masaż i krioterapię.
Niewątpliwie korzystny wpływ na zdrowie wywierają również zielone tereny wokół uzdrowiska. W Swoszowicach leczone są przede wszystkim:
– choroby skóry,
– niektóre schorzenia neurologiczne,
– schorzenia układu ruchu,
– schorzenia reumatologiczne w tym choroby zwyrodnieniowe stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, entezopatie układu mięśniowego i więzadłowego).
Kuracjusze mogą skorzystać z szerokiej bazy zabiegowej: kąpiele borowinowe, kąpiele siarczkowe, masaże, kinezyterapia, fizykoterapia, terapia chłodząca, krenoterapia i wiele innych.
Kuracjusze z uzdrowiska w Swoszowice mogą skorzystać z wielu atrakcji w regionie małopolski. Jest tutaj wiele zabytków i miejsc szczególnego kultu. Przyjeżdżając do małopolski warto odwiedzić liczne okoliczne zamki, kościoły, klasztory, czy parki narodowe.
Ciekawym miejscem w tym regionie jest także stadnina koni Wiślany Zakątek. Położona jest ona w Puszczy Niepołomickiej, czyli niedaleko wałów wiślanych. Jest to szczególne miejsce, gdzie można odetchnąć i zachwycić się nie tylko pięknem koni, ale również wielu innych zwierząt takich jak bociany, sarny, lisy, dziki, bażanty i zające. Wiślany Zakątek to niezwykle urokliwe miejsce, skąd turyści i kuracjusze mogą podziwiać nurt Wisły.
Innym ciekawym obiektem który warto zobaczyć jest Fort Swoszowice. Ulica, przy której znajduje się fort, stanowi fragment dawnej drogi rokadowej łączącej forty leżące po południowej stronie Krakowa. Trzeba uzbroić się w cierpliwość ponieważ droga jest niezbyt szeroka i stosunkowo kręta z serpentynami. Przy uzdrowisku znajduje się Park Zdrojowy jest to wyjątkowe miejsce spacerów mieszkańców Krakowa i turystów, przyjeżdżających do uzdrowiska.
Można tutaj podziwiać różnorodne gatunki drzew i krzewów, zwierząt i zachwycić się bliskością natury. Wiosną park zachwyca kwitnącymi w ogromnych ilościach fiołkami i ziarnopłonami.
Na terenie parku znajduje się bardzo dużo alejek spacerowych, są też ścieżki dla rowerzystów, a nawet górka do jazdy na sankach w zimie. Oprócz atrakcji stricte przyrodniczych, Swoszowice są częścią Krakowa zatem warto wspomnieć o licznych atrakcjach kulturalnych w tym mieście.
Kraków jest ośrodkiem kulturalnym i turystycznym Europy. Obszar zabytkowego Starego Miasta oraz Kazimierza wpisano w 1978 r. na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Krakowie istnieje kilkanaście teatrów, wśród nich pierwszy polski publiczny stały teatr zawodowy. W Krakowie działają liczne biblioteki, kina, muzea, filharmonia. Dodatkowo W Krakowie odbywają się liczne festiwale, duża część przy współudziale Krakowskiego Biura Festiwalowego m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej. Będąc w Krakowie warto zobaczyć także:
– Zamek Królewski na Wawelu,
– Stare Miasto (Rynek Główny, Sukiennice Kościół Mariacki, Brama Floriańska),
– Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego,
– Kopiec Kościuszki,
– Kolegiata św. Anny.
Zarezerwuj pobyt w sanatorium/uzdrowisku – znajdź i zarezerwuj pobyt przez internet
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem