Pobieram dane...
Jedlina Zdrój znajduje się w południowej części województwa dolnośląskiego na Przedgórzu Sudeckim w obrębie Gór Wałbrzyskich. Tak ciekawe i specyficzne położenie geograficzne uzdrowiska sprzyja korzystaniu z atrakcji turystycznych przede wszystkim wycieczek pieszych i rowerowych.
Ponadto uzdrowiska posiada łagodny podgórski mikroklimat, czyste powietrze, piękne krajobrazy jak również nowoczesne zaplecze medyczne.
Klimat górski uzdrowiska o charakterze umiarkowanie bodźcowym, dużym zróżnicowaniu lokalnym i bliskość kompleksów leśnych to niewątpliwie atuty tego miejsca, pozwalające na wypoczynek na łonie natury.
Pierwsze wzmianki o Uzdrowisku pochodzą z drugiej połowy XVII wieku, gdy wypływającą wodę ze źródła uznano za leczniczą. W XVII wieku w Jedlinie eksploatowano 7 źródeł leczniczych. Wokół źródła powstawały wtedy pierwsze budynki, które dały początek dzisiejszemu Uzdrowisku.
Sanatorium „Halina” – znajduje się w zabytkowym budynku, który powstał w XIX w. co jest niewątpliwym atutem i dodaje uroku temu obiektowi. Przeprowadzane są w nim przede wszystkim zabiegi z zakresu krioterapii.
W obiekcie znajduje się 35 miejsc noclegowych w 20 pokojach różnego typu. Dla komfortu gości, większość z nich posiada własne balkony z pięknym widokiem na góry. W odległości kilkudziesięciu metrów od sanatorium, ulokowana jest jadalnia.
Profil leczniczy sanatorium opiera się na leczeniu chorób:
– ortopedycznych i urazowych,
– kardiologicznych,
– dolnych i górnych dróg oddechowych,
– nerek i dróg moczowych,
– układu trawiennego,
– reumatologicznych.
Zabiegi jakie oferuje sanatorium „Halina” to przede wszystkim:
– krioterapia,
– inhalacje,
– elektroterapia,
– laseroterapia,
– hydroterapia,
– masaże.
Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej “Teresa” – obiekt znajduje się w centralnej części uzdrowiskowej. Jest to kameralny i niewielki obiekt, do dyspozycji gości jest 35 miejsc w 17 komfortowych pokojach z pełnym węzłem sanitarnym.
Wśród udogodnień w obiekcie dostępna jest winda, jadalnia. Szpital posiada nowoczesną i szeroką bazę zabiegową, została ona przygotowana pod kątem realizacji rehabilitacji kardiologicznej oraz rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.
Wieloletnie doświadczenie w zakresie rehabilitacji kardiologicznej stanowi podstawę wysokiego poziomu świadczonych tu usług. Wszelkie zabiegi odbywają się w miejscu zakwaterowania, co jest szczególnie istotne dla komfortu pacjentów.
Głównymi metodami leczenia w uzdrowisku Jedlina – Zdrój jest:
a) krenoterapia (kuracja pitna) – uzdrowisko posiada wody lecznicze ze źródeł Dąbrówka, Młynarz, Marta, Mieszko oraz Charlotta. Wszystkie z nich można spróbować w zabytkowej Pijalni Wód Mineralnych.
b) krioterapia – metoda wykorzystuje wpływ skrajnie niskich temperatur na organizm człowieka, dzięki temu można wywołać efekt taki jak: rozluźnienie mięśni, zmniejszenie obrzęków, wzrost hormonów przeciwzapalnych czy zwiększenie przepływu krwi.
c) hydroterapia – polegająca na kąpielach leczniczych, natryskach, masażach wodnych i hydrogimnastyce.
d) inhalacje – największą popularnością cieszy się inhalacje z wykorzystaniem wody Mieszko.
e) światłolecznictwo – wykorzystywane są lamy Sollux, Hydrosun, rozszerzające naczynia krwionośne i powodujące ustąpienie bólu.
f) laseroterapia – wykorzystywane jest światło do pobudzenia mechanizmów regeneracyjnych i odpornościowych.
g) magnetoterapia – wykorzystywane jest tutaj pole magnetyczne które powoduje przyspieszenie zrostu kostnego i tworzenie nowych naczyń krwionośnych.
h) masaż klasyczny – zwiększa przepływ chłonki i krwi, usuwa obrzęki.
i) kinezyterapia – polega na leczeniu gimnastyką i poprzez ruch.
Naturalne wody lecznicze stosowane w kuracjach pitnych:
a) „Dąbrówka”, jest 0,18% szczawą wodorowęglanowo-sodowo-wapniową, wspomagającą leczenie schorzeń urologicznych, żołądka i jelit, wątroby i dróg żółciowych, otyłości, cukrzycy, obniża poziom cholesterolu.
b) „Mieszko” jest 0,32% szczawą wodorowęglanowo-sodową, pomagającą w terapii chorób układu oddechowego, schorzeń gastrologicznych, chorób przemiany materii.
c) „Młynarz” jest 0,19% szczawą wodorowęglanowo-sodowo-magnezową, wspomaga leczenie schorzeń gastrologicznych.
d) „Marta” to 0,24% szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-radoczynna, wspomaga terapię zaburzeń czynności przewodu pokarmowego i chorób układu moczowego
Jedlina – Zdrój to nie tylko miejscowość o walorach uzdrowiskowych również dobra baza wypadowa do zwiedzania licznych atrakcji w regionie. Położenie miejscowości niewątpliwie sprzyja turystyce pieszej.
Zachęcają do tego liczne parki, szlaki turystyczne czy atrakcje takie jak: Park Aktywności Czarodziejska Góra czy Kompleks Active. Wiele atrakcji znajduje się również w okolicy Jedliny w tym między innymi:
– Zamek Książ,
– Palmiarnia,
– Kompleks Riese,
– Zamek Grodno,
– Kościół Pokoju w Świdnicy,
– Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie,
– Muzeum Porcelany w Wałbrzychu,
– Teatr Zdrojowy w Szczawnie – Zdroju.
Zarezerwuj pobyt w sanatorium/uzdrowisku – znajdź i zarezerwuj pobyt przez internet
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem
Jak wyjechać do sanatorium / leczenie uzdrowiskowe – Poznaj procedury wyjazdu
Informacje o lecznictwie uzdrowiskowym – Niezbędne informacje o uzdrowiskach i sanatoriach
Rodzaje lecznictwa uzdrowiskowego – Jakie schorzenia leczy się w sanatorium
Kierunki lecznicze uzdrowisk – Sprawdź w którym uzdrowisku wyleczysz swoją dolegliwość
Opłaty w sanatoriach – dowiedz się co nie podlega refundacji
Zabiegi w sanatoriach – poznaj paletę zabiegów uzdrowiskowych
Informator kuracjusza – zbiór informacji dla kuracjuszy przed wyjazdem