Żegiestów-Zdrój

Uzdrowisko Żegiestów – Zdrój

Żegiestów to wieś uzdrowiskowa w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim i województwie małopolskim. Uzdrowisko górskie, położone w Beskidzie Sądeckim w przełomie rzeki Poprad.

 

Klimat o cechach podgórskich, umiarkowanie i silnie bodćcowy, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, moderowany przez otaczające obszary leśne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Żegiestowa to naturalne wody mineralne i klimat. Miejscowość liczy ok. 1 tys. mieszkańców.

Uzdrowiskowa historia Żegiestowa – Zdroju sięga roku 1846 i jest blisko związana z uzdrowiskiem muszyńskim. Prowadząc badania nad wodami leczniczymi w rejonie Muszyny, Jakub Ignacy Medwecki uzyskał informacje o licznych źródłach “wód leczniczych” nad Szczawnym Potokiem.

Po potwierdzeniu tych informacji skupił grunty wraz ze zdrojami i przystąpił do urządzania zdrojowiska. Powstały łazienki, domy gościnne dla kuracjuszy, wytyczono i nasadzono Park Zdrojowy.

Następca założyciela uzdrowiska – Karol Medwecki – rozbudował część kuracyjną i pobytową.

Kąpiele lecznicze wydawano w nowych Łazienkach. Dom Zdrojowy spełniał rolę pijalni i miejsca spotkań towarzyskich. Ze względu na rosnącą popularność Śródgórskiego kurortu, wystawiono bogato wyposażone pensjonaty.

Po I wojnie światowej uzdrowisko praktycznie nie funkcjonowało. Przejęte przez zawiązaną spółkę kuracyjną pod zarządem Jędrzeja Krukierka, zaczęło ponownie prowadzić działalność. Okres międzywojenny był dobrym czasem dla Żegiestowa.

Duże inwestycje obiektowe: sanatorium “Wiktor”, Nowy Dom Zdrojowy, luksusowe wille – umocniły uzdrowisko w jego funkcjach. Park Zdrojowy i deptak kwitły życiem kulturalno – towarzyskim. Przyszłościowe plany przerwała wojna.

Niemcy zamienili uzdrowisko w placówkę szpitalną, a część obiektów mieściła ośrodek szkoleniowy kadr policyjnych. Po wojnie upaństwowiony Zakład Zdrojowy podjął działalność kuracyjną, jednak ustępowała ona miejsca funkcjom typowo turystyczno – wypoczynkowym.

Obecnie uzdrowisko strukturalnie wchodzi w skład spółki Uzdrowisko Krynica – Żegiestów.

W Żegiestowie – Zdroju leczy się m.in.: choroby układu pokarmowego, choroby układu moczowego, choroby układu oddechowego, schorzenia narządu ruchu.

Polecane kurorty

Uzdrowisko Krynica – Żegiestów

Created with Sketch. aleja Nowotarskiego 9/4, Krynica

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl