Wieliczka

Wieliczka jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład województwa małopolskiego. Ludność miasta liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Wieliczka jest znana “od zawsze” z wydobycia soli kamiennej. Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna. Umiarkowany klimat podgórski, parki i zieleńce – tworzą dobre warunki do wypoczynku i rekreacji. Liczne zabytki: wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Kopalnia Soli Wieliczka, Zespół Klasztorny Franciszkanów – Reformatów, Zamek Żupny, pałace Konopków i Przychockich, synagogi. Szlaki turystyczne prowadzące przez najciekawsze tereny, umożliwiają poznanie historii miasta. Uzdrowiskowa historia Wieliczki ma swój początek w XIX w.

Wówczas to doktor Feliks Boczkowski zapoczątkował lecznicze stosowanie kąpieli solankowych. W 1839 roku z jego inicjatywy uruchomiono Zakład Kąpieli Solankowych. Jego doskonała rozprawa naukowa O Wieliczce pod względem historyi naturalnej, dziejów i kąpieli stanowi podstawę merytoryczną dla ówczesnego lecznictwa uzdrowiskowego stosującego solanki (poz. w zbiorach AGH). Bazując na wcześniejszych doświadczeniach i własnych pracach badawczych, lekarz górniczy Mieczysław Skulimowski uruchomił w 1958 roku sanatorium podziemne dla leczenia schorzeń układu oddechowego. Klimatoterapia podziemna (subterraneoterapia) skutecznie wykorzystuje do dziś unikalną metodę Skulimowskiego), lecząc schorzenia układu oddechowego. W dniu 4 sierpnia 2011 r. Minister Zdrowia Marek Haber podpisał decyzję o przyznaniu statusu uzdrowiska podziemnym komorom leczniczym Kopali Soli Wieliczka. Tym samym rozpoczęło działalność pierwsze, w pełni uregulowane prawnie, podziemne uzdrowisko w Polsce.

W Wieliczce leczy się i poddaje rehabilitacji: schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych: astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenia oskrzeli i płuc, nawracające choroby nosa, zatok, gardła i krtani, schorzenia o podłożu alergicznym.

 

Loading Maps
View
Normal Midnight Family Fest Open dark Riverside Ozan
My Location Fullscreen

Total: 1 hotel found .    Showing 1 - 1 view all

Search for Hotels

Not what you're looking for? Try your search again

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl