Ustroń

Ustroń to miasto, wchodzące administracyjnie w skład powiatu cieszyńskiego i województwa śląskiego. Miejscowość liczy ok. 15 tys. mieszkańców, położona jest w Beskidzie śląskim, w dolinie Wisły. Otaczają ją porośnięte lasami (drzewostan świerkowo – bukowy) szczyty: Czantoria Mała, Czantoria Wielka, Równica. Oprócz klimatu, do tworzyw uzdrowiskowych Ustronia zalicza się naturalne wody mineralne i borowiny. Pierwsze wzmianki o leczniczych możliwościach Ustronia pojawiają się w XIX wieku za sprawą wytopu rudy żelaza. Gorący żużel wielkopiecowy o dużej zawartości związków siarki wysypywano do wody, którą robotnicy używali do mycia. Stwierdzono, że kąpiel w tej wodzie ma właciwości kojące, usuwające skutki zmęczenia, poprawiające samopoczucie. Pobyty w Ustroniu traktowano przede wszystkim jako wypoczynek w doskonałym klimacie. Zintensyfikowanie działalności leczniczej nastąpiło w latach 60-tych XX wieku, gdy przeprowadzono w Ustroniu pełne badania geologiczne i potwierdzono występowanie licznych złóż naturalnych wód mineralnych. Wody te – w większości solanki zawierające jod i brom – są wykorzystywane do kąpieli leczniczych. Przed podaniem ich do basenów kąpielowych są rozcieńczane, ze względu na ich wysoką mineralizację. Kąpiele w ustrońskich solankach zaleca się przy chorobach niedokrwiennych kończyn dolnych, reumatoidalnym zapaleniu i chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobach dróg oddechowych. W uzdrowisku wykorzystuje się również leczniczo borowiny, pochodzące ze złoża w Zabłociu. Ustroń ma bogatą ofertę kulturalną dla kuracjuszy i osób korzystających z wypoczynku. Liczne trasy spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności, trasy rowerowe i narciarskie – umożliwiaj± aktywne spędzanie czasu. Pięknie tu o każdej porze roku. Warto korzystać również z pobytów weekendowych i przy okazji wypoczynku pobrać solidną porcję relaksujących zabiegów.

 

Leczenie i rehabilitacja w  Ustroniu obejmuje m.in.: stany po zawale mięśnia sercowego i po zabiegach kardiochirurgicznych, stany po urazach i zabiegach ortopedycznych, schorzenia układu ruchu, schorzenia neurologiczne (w tym stany po udarach i po zabiegach neurochirurgicznych), stany po mastektomii, zaburzenia nerwicowe, schorzenia dróg oddechowych (astma, alergie, rozedma płuc), schorzenia naczyń krwionośnych.

Jednym z wyróżników uzdrowiska jest realizacja specjalistycznych programów: leczniczych, diagnostyczno – rehabilitacyjnych i profilaktyczno – kondycyjnych. Na uwagę zasługuje m.in. program kardiologiczny (kompletna diagnostyka oraz rehabilitacja dla osób, u których ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest wysokie, lub u których rozpoznano nadciśnienie, chorobę wieńcową lub przebyty zawał mięśnia sercowego).

Uzdrowisko Ustroń to kurort dla wszystkich, którzy we współczesnym świecie poszukują oazy przepełnionej zdrowiem.

 

Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno –urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoperoza.

 

Zarezerwuj
Uzdrowisko Ustroń

ul. Sanatoryjna 1, Ustroń

od 0zł /noc

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl