Ustka

Ustka jest miastem uzdrowiskowym, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu słupskiego i województwa pomorskiego. Uzdrowisko nadmorskie, bogate w naturalne wody mineralne i borowiny. Leczniczym tworzywem podstawowym jest tu klimat. Typowa dla obszarów nadmorskich “ostrość” klimatyczna jest tu łagodzona przez schodzące ku Bałtykowi obszary leśne. W niewielkiej odległości od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy. Obszar samej Ustki prawie w pięćdziesięciu procentach stanowią lasy. Przy przewadze wiatrów zachodnich – wiejących wzdłuż brzegu morskiego – naturalny sosnowy parawan nie tylko osłania, ale i dostarcza w formie aerozolu dużą porcję olejków eterycznych. Korzystny wpływ lokalnego klimatu dla rewitalizacji organizmu wynika m.in. z dużej zawartości jodu, soli wapnia i magnezu w powietrzu.

Historia usteckiego uzdrowiska sięga roku 1832. Nad morze zaczęli zjeżdżać letnicy, chcący wypocząć w modny wówczas sposób. Mimo, że o leczniczych właściwościach kąpieli morskich mówiło się coraz głośniej, to ówczesne kuracje były – w dużej mierze – zupełnie przypadkowe. Głównie dla wygody rosnącej rzeszy wypoczywających zaczęły powstawać liczne pensjonaty i wille, a ukierunkowana oferta kuracyjna zaowocowała budową zakładu balneologicznego (1911 r.). Podstawę jego funkcjonowania początkowo stanowiły zabiegi kąpielowe w podgrzewanej wodzie morskiej. Dzięki poczynionym nowym inwestycjom lokalowym do Ustki po zdrowie można było przyjeżdżać przez cały rok. Dom Kuracyjny wydawał zabiegi lecznicze w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach. Rozwój uzdrowiska został przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Na dość późne reaktywowanie działalności uzdrowiskowej po zakończeniu wojny miały wpływ zarówno zniszczenia wojenne jak i brak spójnej koncepcji dla upowszechniania tej formy lecznictwa. Dopiero w 1978 roku uruchomiono Przedsiębiorstwo Państwowe “Uzdrowiska Ustka”. 1 stycznia 1988 r. Ustka otrzymała status miasta uzdrowiskowego. Jedno z pierwszych sprywatyzowanych uzdrowisk w Polsce.

W Ustce leczy się m.in.: schorzenia układu ruchu, choroby układu krążenia, choroby dróg oddechowych, choroby wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe jest otwarte również dla osób przebywających na wypoczynku, a chcących w pełni wykorzystać możliwość odtworzenia pełnej sprawności organizmu. Mogą one korzystać z porad lekarskich w przychodni uzdrowiskowej i z zaordynowanych zabiegów w zakładzie przyrodoleczniczym.

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl