Przerzeczyn-Zdrój

Przerzeczyn – Zdrój jest najmniejszym uzdrowiskiem polskim. Wieś administracyjnie wchodzi w skład gminy Niemcza w powiecie dzierżoniowskim i województwie dolnośląskim. Miejscowość liczy ok. 700 mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone na Przedgórzu Sudeckim, w kotlinie otoczonej przez Wzgórza Niemczańsko – Strzelińskie. Klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy, łagodzony przez położenie dolinne. Występują tu strefy mikroklimatyczne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Przerzeczyna – Zdroju stanowią klimat i naturalne wody mineralne (siarczkowe, radoczynne i żelaziste). Woda radoczynno – siarczkowa o złożonych właściwościach leczniczych jest stosowana w balneoterapii. Woda wapniowo – magnezowa jest używana w kuracji pitnej.

Uzdrowiskowa historia Przerzeczyna – Zdroju datuje się na 1802 rok, gdy hrabia von Pfeil – rodowy właściciel dóbr przerzeczyńskich – obudował źródło wody siarczanowej, z zamiarem wykorzystywania jej do celów leczniczych. W wybudowanym drewnianym domku z kąpieli leczniczych korzystano na niewielką skalę, jednak wieści o źródle i jego mocy rozchodziły się szeroko. Początkowe wyposażenie – dwie wanny – uzupełniono o kolejne cztery. Przybywało gości, więc w roku 1824 postawiono Dom Zdrojowy, a kuracjuszami opiekował się specjalnie sprowadzony lekarz. W 1840 roku zmodernizowano i powiększono obiekt kuracyjny, zapewniając miejsca pobytowe dla gości. Wówczas też zaczęto urządzać park, nadający miejscowości kurortowego uroku. W 1953 roku utworzone zostało Przedsiębiorstwo Państwowe “Uzdrowisko Przerzeczyn”.

W Przerzeczynie – Zdroju leczy się m.in.: wielopodłożowe schorzenia narządu ruchu: neurologiczne, reumatyczne, ortopedyczne i pourazowe (choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, choroby chrząstek stawowych, choroby reumatoidalne, zespoły bólowe stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe dużych stawów kończyn, zespoły bólowe kręgosłupa, rwa kulszowa, nerwobóle, zapalenia splotów i korzeni nerwowych), schorzenia dermatologiczne, osteoporoza, obwodowe niedokrwienie kończyn, łagodne nadciśnienie tętnicze. Prowadzona rehabilitacja obejmuje: stany po urazach, stany po operacjach neurologicznych i ortopedycznych. Zakład Przyrodoleczniczy wykonuje około 30 rodzajów zabiegów.

Dzisiejsze uzdrowisko Przerzeczyn – Zdrój to oaza ciszy i spokoju. Baza leczniczo – rehabilitacyjno – pobytowa to cztery sanatoria, zakład przyrodoleczniczy, park zdrojowy, nowoczesny basen z wyposażeniem do masaży i pływania pod prąd.  W kąpielach leczniczych stosuje się wodę radoczynną siarczkową (Promieniotwórczy gaz radon, rozpuszczony w wodzie stosowanej leczniczo, ulega rozpadowi i wydaleniu z organizmu). Przerzeczyn – Zdrój jest jednym z nielicznych uzdrowisk w świecie, gdzie kuracja wodą radoczynną jest stosowana. Po zabiegach można odwiedzić Kawiarnię Zdrojową, aktywnie wykorzystać ścieżkę zdrowia, pospacerować po okolicy (przełom rzeki Ślęzy z bajkowymi kaskadami i wodospadami), odwiedzić pobliską Niemczę lub wybrać się na jedną z organizowanych wycieczek (Ogród Dendrologiczny w Wojsławicach, Góry Stołowe, klasztor cystersów w Henrykowie). Warto tu przyjechać dla psychicznego wyciszenia i odbudowania witalnych sił organizmu w sprzyjających, kameralnych warunkach.

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl