Połczyn-Zdrój

Uzdrowisko Połczyn – Zdrój

Połczyn – Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu świdwińskiego i województwa zachodniopomorskiego. Miejscowe liczy ok. 9 tys. mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone na Pojezierzu, w otoczeniu rozległych obszarów leśnych (przewaga drzewostanu bukowego i sosnowo – świerkowego) Drawskiego Parku Krajobrazowego. Klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy, moderowany przez otaczające lasy. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Połczyna – Zdroju to naturalne wody mineralne, borowiny i klimat.

 

Uzdrowiskowa historia Połczyna – Zdroju jest związana z odkryciem w 1688 roku źródła wody o cechach leczniczych. W 1705 roku, w wybudowanym domu zdrojowym, przystąpiono do wydawania pierwszych zabiegów leczniczych. Funkcjonalny rozwój kurortu nastąpiło w XIX wieku. Inwestycje obiektowe oraz utworzenie sieci połączeń drogowych i kolejowych, spowodowały napływ kuracjuszy. Od 1857 roku w kuracjach połczyńskich pojawiła się borowina z miejscowych złóż. Wszystkie obiekty kuracyjne – zbudowane do roku 1910 – funkcjonują do dziś. Klinika “Betania”, prowadzona w Połczynie przez Joannitów, w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku była uważana za najnowocześniejszy obiekt leczniczy w tej części Pomorza. Okres II wojny światowej przerwał działalność uzdrowiskową, a obiekty podporządkowane zostały celom niemieckiego lecznictwa wojskowego. Tuż po zakończeniu wojny przystąpiono do reaktywacji funkcji uzdrowiskowych. Znacznym wsparciem dla rozbudowy profilu leczniczego Połczyna – Zdroju było odkrycie pokładów solanki. Odwiert badawczy, wykonany w 1963 roku, po zakończeniu niezbędnych badań nad surowcem, stał się ujściem eksploatacyjnym. Solanka ta jest wykorzystywana w leczeniu chorób narządu ruchu, chorób kobiecych i chorób reumatycznych. W Połczynie – Zdroju zapoczątkowano leczenie balneologiczne chorób kobiecych – w tym niepłodności.

 

Dzisiejsze uzdrowisko to nowocześnie wyposażona baza lecznicza i pobytowa oraz doświadczone zespoły specjalistów. Rozbudowana oferta pobytowa, kulturalna, i turystyczno – rekreacyjna stwarza właściwie warunki dla odbywania kuracji i wypoczynku. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mają do dyspozycji szlaki piesze i rowerowe, usytuowane w malowniczym terenie. Korty tenisowe, ścieżka zdrowia i baseny pływackie (kryte i otwarte) umożliwiają potraktowanie pobytu “na sportowo”. Dla tych, którzy preferują łagodniejsze formy rekreacji, czeka urokliwy Park Zdrojowy.

 

W Połczynie – Zdroju leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu (typu reumatologicznego, neurologicznego, ortopedycznego); schorzenia ginekologiczne (stany pozapalne narządów płciowych, niepłodność, stany po operacjach ginekologicznych, choroby okresu pokwitania).


Nie trać czasu i dołącz do

KLUBU POLSKIEGO KURACJUSZA 

otrzymuj oferty pobytów w najlepszych kurortach

 na swój adres e-mail

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl