Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice – Zdrój to wieś uzdrowiskowa, wchodząca administracyjnie w skład powiatu pszczyńskiego i województwa śląskiego. Podłożem do działalności uzdrowiskowej są: naturalne wody mineralne, borowiny i klimat.

Uzdrowisko zaliczane jest do podgórskich. Położone u podnóża Beskidu, otoczone od północy obszarami leśnymi – zapewnia komfort klimatyczny przez prawie połowę dni w roku. Dodatkowo na złagodzenie klimatu wpływa akwen Jeziora Goczałkowickiego, będącego swoistym termostatem środowiskowym.

Historię uzdrowiska można datować od 1856 roku, gdy podczas prac geologicznych natrafiono na złoża solanki. Potwierdzenie właściwości leczniczych wód z odwiertów spowodowało – niemal natychmiastowe – podjęcie prac “przy uzdrowisku”. Kilka lat później, w nieodległych Rudołtowicach, odkryto pokłady borowiny.

Mając na miejscu wszystkie składowe, w 1862 roku rozpoczęto pełną działalność uzdrowiskową. Funkcjonowały już wyposażone łazienki, pijalnia wód mineralnych, dom zdrojowy i pensjonaty goszczące kuracjuszy.

Dla poczynionych inwestycji dobrą wróżbą był fakt, że już w pierwszym sezonie działalności występowano o rezerwacje miejsc na sezon następny. Goczałkowice w krótkim czasie stały się popularnym uzdrowiskiem.

Dziś uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój to nowoczesne i znakomicie wyposażone zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, w których kurację odbywa rocznie ponad 10 tysięcy osób. Profesjonalną opiekę sprawuje nad nimi doświadczony personel.

W goczałkowickich szpitalach , sanatoriach, przychodniach uzdrowiskowych i zakładzie przyrodoleczniczym leczy się m.in:

choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby układowe tkanki łącznej);

choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych i kręgosłupa, stany po urazach i zabiegach ortopedycznych;

choroby układu krążenia (miażdżycowe zarostowe zapalenie tętnic); choroby metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa).

Leczenie dzieci obejmuje:

schorzenia układu kostno – stawowego (skrzywienia kręgosłupa, przykurcze stawowe pochodzenia pourazowego lub neurogennego, stany po złamaniach lub wydłużeniach kończyn);

schorzenia układu mięśniowego (dystrofie, miopatie lub atrofie);

schorzenia neurologiczne (mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady pourazowe).

 


Atrakcje warte zwiedzenia

PARK ZDROJOWY

Tuż za dworcem kolejowym zaczyna się Park Zdrojowy, którego alejki skutecznie zachęcają do spacerów. Znajdziesz w nim barwne kompozycje kwiatowe, dużą liczbę ławeczek, porastające roślinnością altany, plenerową siłownię, a także nietypowy zegar słoneczny. 

Nazwa „zegar analematyczny” pochodzi od krzywej w kształcie ósemki (analemny) umiejscowionej na tarczy zegara. Tuż obok niego jest tablica informacyjna, z której dowiesz się, jak odczytać godzinę, czas wschodu i zachodu, lub jak wyznaczyć miejsca wschodu i zachodu słońca na horyzoncie.

PIJALNIA WÓD LECZNICZYCH

z 1862 roku pochodzi także budynek pijalni wód leczniczych zwany dawniej „Halą Picia Solanki” oraz „Maria Quelle”, od nazwy leczniczego źródła. Obiekt jest nieduży, ale piękny i charakterystyczny dla XIX-wiecznych budowli pruskich.

Wewnątrz pijalni mieścił się marmurowy basen osadzony na kamiennych postumentach, do którego za pomocą oryginalnych przewodów wpływała solanka. Oprócz wygiętego dachu warto zwrócić uwagę na elewację ozdobioną dużymi oknami przypominającymi oczy. Dziś w pijalni mieści się kawiarenka. 

DAWNA HOTEL PREZYDENT

Centralny punkt miasta. W sercu Rynku znajduje się park założony w 1847 r., niegdyś nazywany Ogrodem Saskim. Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z przełomu XIX i XX wieku. W centrum parku znajduje się kolumna Zygmunta II Augusta oraz fontanna.

WILLA PREZYDENTA

ŚLUZA AUGUSTÓW

Wybudowana w latach 1825 – 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. Odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 – 1948. Przy śluzie Augustów znajduje się pomnik ku czci gen. Ignacego Prądzyńskiego, wystawiony w 1990 r., wykorzystujący medaliony projektu Stanisławy Wątróbskiej – Friendt.

Polecane kurorty

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl