Augustów

Augustów jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład województwa podlaskiego. Ludność miasta liczy nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców.

Uzdrowisko istnieje od 1993 roku, jest zaliczane do uzdrowisk nizinnych. Do roli uzdrowiska Augustów predestynują głównie czynniki klimatyczno – balneologiczne. Złoże “Kolnica” dostarcza torf typu wysokiego.

Otoczenie Puszczy Augustowskiej powoduje, że powietrze jest tu nasycone olejami eterycznymi, wydzielanymi przez drzewa iglaste (drzewostan sosnowo – świerkowy). Bezpośredni wpływ na lokalny klimat mają też jeziora: Sajno, Necko, Białe, Rospuda, Studzieniczne i kilkanaście mniejszych.

Otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski, doskonałe miejsce na spływ kajakowy, żeglowanie, rejs statkiem, katamaranem czy gondolą.

Aktywnie czas spędzą tu biegacze, rowerzyści, pasjonaci jazdy konnej czy nordic walking. Malownicze widoki, czyste powietrze i woda w jeziorach, relaksujące lasy sosnowo-świerkowe, nienaruszona natura i życzliwi mieszkańcy to wszystko tylko w Augustowie!

 

W Augustowie leczy się m.in.: choroby narządu ruchu, choroby reumatyczne, otyłość, osteoporozę, nerwice.

 

Kolumna Zygmunta Augusta, fot. J. Koniecko

 


Atrakcje warte zwiedzenia

KANAŁ AUGUSTOWSKI

Pomnik Historii, wybitne dzieło polskich inżynierów i hydrotechników z XIX w

MUZEUM KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO

Muzeum Kanału Augustowskiego – w tzw. Dworku Prądzyńskiego, filia mieszcząca dział historii Kanału. Budynek Dworku pochodzi z połowy XIX w. Przy furtce znajduje się pomnik upamiętniający ofiary mordu więźniów aresztu NKWD z 22 czerwca1941 r.

RYNEK ZYGMUNTA AUGUSTA

Centralny punkt miasta. W sercu Rynku znajduje się park założony w 1847 r., niegdyś nazywany Ogrodem Saskim. Kamienice wokół rynku pochodzą głównie z przełomu XIX i XX wieku. W centrum parku znajduje się kolumna Zygmunta II Augusta oraz fontanna.

WILLA PREZYDENTA

Drewniany budynek z 1934 roku z przystanią, własność Yacht Clubu Polskiego, który kilkukrotnie odwiedził Ignacy Mościcki. Za okupacji radzieckiej – areszt NKWD, za niemieckiej – siedziba komando jeńców radzieckich. Mogiły zamęczonych Rosjan znajdują się opodal, na cyplu półwyspu Dąbek.

ŚLUZA AUGUSTÓW

Wybudowana w latach 1825 – 1826 przez por. Konstantego Jodkę, zniszczona w 1944 r. Odbudowano ją w nowej postaci w latach 1947 – 1948. Przy śluzie Augustów znajduje się pomnik ku czci gen. Ignacego Prądzyńskiego, wystawiony w 1990 r., wykorzystujący medaliony projektu Stanisławy Wątróbskiej – Friendt.

Polecane kurorty

Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów

Created with Sketch. ul. Zdrojowa 3/5/7, Augustów

 

Witaj w klubie kuracjusza

Coś poszło nie tak, spróbuj raz jeszcze

wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celach marketingowych zgodnie z polityką prywatności e-kurort.pl