XX wiek przyniósł dynamiczny rozwój techniki, który zaowocował wprowadzaniem do życia każdego człowieka wielu nowych technologii. Ludzie szybko pokochali nowinki techniczne, ponieważ znacznie ułatwiły im życie i w efekcie w XXI wieku elektronika zdominowała każdą dziedzinę egzystencji człowieka.
Najlepiej z nowoczesnymi technologiami i wszechobecną elektroniką radzą sobie ludzie młodzi, którzy wychowali się wśród komputerów, smartfonów i tabletów. Prawda jest taka, że współczesne dzieci najpierw opanowują umiejętność obsługi dotykowej urządzeń elektronicznych,a potem uczą się wiązać buty, jeść sztućcami czy czytać.
Wszechobecność elektroniki w naszej rzeczywistości jest jednak tak duża, że seniorzy chcąc nie chcąc, muszą się nauczyć podstaw obsługi komputerów czy dotykowych ekranów.
Pytanie brzmi: muszą czy chcą? Z jednej strony naturalna jest pewna obawa i niechęć do nowych rozwiązań. Nauczenie się i przyzwyczajenie
do obsługi elektronicznych gadżetów wymaga też czasu i wysiłku od ludzi którzy nie są z ni mi zaznajomieni od lat, ale z drugiej strony internet i nowoczesne narzędzia elektroniczne dają seniorom nowe możliwości i dostęp do usług, które zwiększają ich samodzielność, niezależność, ułatwiają kontakt z najbliższymi, a wreszcie dostarczają sporo rozrywki i wiedzy o nowoczesnym świecie.
Przyjrzyj my się zatem, co oferuje seniorom rynek, a jest on coraz bardziej otwarty i zainteresowany tym segmentem odbiorców.
Nic dziwnego zresztą. Społeczeństwo się starze je, żyjemy dłużej i pojawia co raz większe zapotrzebowanie na produkty skierowane do osób w wieku 65+.
Telefon dla seniora
Seniorzy o bardziej tradycyjnym guście i przyzwyczajeniach chętniej wybiorą telefon z fizyczną klawiaturą i dużymi, czytelnymi przyciskami. Dla osób, które mają problemy ze wzrokiem ułatwieniem będą też podświetlane klawisze.
Wielkość ekranu nie ma znaczenia, dużo istotniejsze jest, żeby był czytelny, z dobrym kontrastem, a wyświetlane litery i cyfry nie były zbyt małe. Cenne również są wygodne przyciski na obudowie zwiększające głośność czy np. umożliwiające proste włączenie latarki.
Pamiętajmy, że nauka obsługi telefonu komórkowe go nie dla każdego jest łatwa i przyjemna. Dla wielu osób może okazać się po prostu skomplikowana i nie ma powodu, żeby im to dodatkowo utrudniać. Im prościej i bardziej intuicyjnie – tym lepiej.
Dobra bateria to zaleta każdego urządzenia elektronicznego, również telefonu dla seniora. Wybierając go należy zwracać uwagę na pojemność wbudowanego ogniwa, a także deklarowany przez producenta czas rozmów.
Im dłuższy, tym ładowanie odbywać będzie się rzadziej. Kolejne udogodnienie, które może być użyteczne dla seniora, to wbudowana latarka i radio.
Chociaż typowe telefony dla seniorów nie oferują wielu dodatkowych funkcji, to spora część z nich może pochwalić się wbudowaną latarką. I jest to element, który bez wątpienia może się przydać, chociażby w przypadku awarii prądu w porze nocnej.
Ważne jednak, aby latarka była aktywowana w prosty sposób, najlepiej dedykowanym jej przyciskiem umieszczonym np. z boku obudowy i łatwo wyczuwalnym. Za telewizją można nie przepadać, ale z radiem sympatyzuje zdecydowanie większa liczba osób, tak że wśród seniorów. Jego obecność w telefonie może być zatem mile widziana.
Szczególnie ważną funkcją dodatkową, którą oferują modele dla seniorów jest przycisk SOS. Dzięki niemu można w prosty i szybki sposób wysłać wcześniej przygotowaną wiadomość do osób bliskich i/lub do służb alarmowych.
Funkcja ogromnie przydatna, nieraz na wagę życia i zdrowia, z której senior może skorzystać w sytuacji nagłego zagrożenia życia czy wypadku. Niektóre telefony mają dodatkową opaskę z funkcją SOS, którą senior nosi na nadgarstku. Jest ona skonfigurowana z komórką i w razie potrzeby zawsze pod ręką. Więcej o opaskach w dalszej części artykułu.
Kolejną cechą, jaką powinien charakteryzować się telefon dla seniora, jest solidny głośnik, bo zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się słuch.
Rozmawiając ze starszą osobą trzeba niekiedy mówić zdecydowanie głośniej. Jaki telefon wybrać dla seniora, który ma problemy ze słuchem?
Taki z solidnym głośnikiem, zapewniający donośne i wyraźne dźwięki. Dodatkową opcją będzie możliwość skorzystania z funkcji głośnomówiącej, dzięki czemu podczas rozmowy można wykonywać jeszcze inną czynność.
Solidne wykonanie – to powinno dotyczyć każdego telefonu komórkowego, a urządzenia dla seniora w szczególności. Pojawiające się z wiekiem kłopoty z koordynacją czy ze stawami sprzyjają upuszczaniu drobnych przedmiotów, a jeśli dodatkowo mamy do czynienia z osobą lubiącą na przykład prace ogrodowe czy wycieczki – wybierzmy telefon odporny na zalanie, pył i upadki.
czytaj więcej …