Pobieram dane...
Bóle brzucha, głowy, wymioty, senność, podrażnienie, spadek masy ciała – takie objawy mogą sygnalizować, że w naszym organizmie „zamieszkały” pasożyty. Mimo rozwoju medycyny – to wciąż poważny problem zdrowotny, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Pasożyty to „kosmopolici”, występują na całym świecie. Ich przenoszeniu się sprzyja rozwój turystyki i coraz powszechniejsza łatwość w przemieszczaniu się.
Żyją w ciele człowieka i odżywiają się substancjami pochodzącymi z naszego ciała. Są niebezpieczne dla zdrowia, bo mogą powodować poważne choroby.
Kto w nas mieszka
Na świecie jest wiele rodzajów pasożytów, w Polsce najczęściej spotyka się tasiemca, owsiki, lamblię, glistę ludzką, włośnia, włosogłówkę i węgorka jelitowego. Zakażenie pasożytami związane jest najczęściej z niedostateczną higieną – zwłaszcza zbyt rzadkim myciem rąk i niedostatecznym myciem owoców i warzyw.
Pasożyty atakują nas także z powodu mody kulinarnej na jedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa i ryb.
Pasożyty, zwane robakami, zazwyczaj bytują w naszym organizmie wiele dni, zanim odczujemy pierwsze objawy. Czasem są to bóle brzucha, głowy, fragmenty pasożytów w kale albo gorączka, biegunka i zmiany hematologiczne.
Objawów zarażenia pasożytami jest wiele, jakie wystąpią zależy od rodzaju pasożyta, który nas zaatakuje. Gdy zauważymy niepokojące symptomy, powinniśmy pójść do lekarza, gdyż nieleczone zakażenie pasożytami może być niebezpieczne dla zdrowia.
Jednym z najczęściej występujących pasożytów są owsiki. To małe, białe robaki, którymi zakazić się można przez kontakt z jajami – połknięcie, poprzez pościel czy korzystanie z toalety. Obecność owsików objawia się zaczerwienieniem, podrażnieniem i świądem odbytu.
Często osoby, u których zdiagnozowano owsiki skarżyły się wcześniej na pobudliwość nerwową, ból głowy, osłabienie, brak apetytu, nudności, bóle brzucha. Owsiki u kobiet mogą też dostawać się do sromu i pochwy, stając się przyczyną zapalenia narządu rodnego.
Diagnostyka tych pasożytów polega na zastosowaniu tzw. testu paskowego. Pobiera się wymaz około odbytowy, w którym mogą występować jaja owsików. Jedna trzecia zachorowań przebiega bezobjawowo. Leczenie owsików polega na podawaniu leków przeciw pasożytniczych.
Ze względu na możliwość powtórnego zakażenia, leki należy powtórzyć po 10-14 dniach, aby zabić nowe pokolenie robaków. Aby zapobiec powtórnemu zakażeniu, lekarze zalecają leczenie całej rodziny.
Jaja owsików nie są odporne na wysuszenie i zwykle poza organizmem nosiciela przeżywają od 6 do 12 godzin, mogą jednak przeżyć nawet kilka tygodni w chłodniejszym, wilgotnym otoczeniu, dlatego należy wyprać i wyprasować pościel, ręczniki oraz bieliznę.
Niebezpieczna glista
Bardziej uciążliwa i niebezpieczna dla zdrowia jest glista ludzka. Możemy zakazić się nią jedząc zanieczyszczone jej jajeczkami niemyte warzywa, owoce, pijąc zakażoną wodę czy poprzez brak higieny, np. zbyt rzadkie lub nieodpowiednie mycie rąk.
Jajeczka dostają się do jelita, stamtąd przebijają się do układu krwionośnego i wędrują do oskrzeli, a następnie z powrotem do jelita grubego. Objawami zakażenia glistą jest zapalenie oskrzeli, odoskrzelowe zapalenie płuc, do których dochodzi gdy larwy wędrują w organizmie.
Obecność glist w jelitach powoduje nudności, wymioty, biegunki, bóle w jamie brzusznej, osłabienie, brak apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie i bezsenność. U niektórych osób występuje też świąd skóry, wysypki, pokrzywki, a nawet ataki duszności. Aby zdiagnozować glistę ludzką również potrzebne jest badanie kału. Leczenie polega na podawaniu leków.
Dłuuugi problem
Jednym z „najpopularniejszych” pasożytów jest tasiemiec. Medycyna zna kilka gatunków tasiemca: nieuzbrojony, uzbrojony, bruzdogłowiec i bąblowcowy. Ten ostatni powoduje bąblowicę, chorobę, która może doprowadzić do włóknienia narządów, najczęściej wątroby i płuc.
Tasiemiec uzbrojony może osiągać 4 m długości, a do organizmu człowieka trafia zwykle poprzez spożycie zakażonej wieprzowiny. Tasiemiec nie uzbrojony może mierzyć nawet do 10m, a zarazić się nim można poprzez zjedzenie skażonej wołowiny. Równie długim bruzdogłowcem szerokim natomiast można się zarazić spożywając zainfekowane nim kawior lub ryby.
Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem tasiemcem? Unikajmy niedogotowanego lub surowego mięsa, np. tatara, chyba, że jesteśmy pewni, że mięso pochodzi z przebadanego źródła. Tasiemiec może też występować w sushi. Najbezpieczniejsze jest mięso ryb głęboko wcześniej zamrożonych, w temperaturze co najmniej -20 st. (w takiej temperaturze pasożyty ryb giną).
Objawami zakażenia są: ból głowy, zmęczenie, bezsenność, pobudliwość, osłabienie, brak apetytu albo przeciwnie – wilczy apetyt, spadek masy ciała, wysypki, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i anemia. Aby potwierdzić zakażenie tasiemcem przeprowadza się badanie kału na obecność larw i fragmentów tasiemca. Pacjent przekazuje kilka próbek w różnym czasie. Leczenie jest dosyć uciążliwe, polega na stosowaniu leków, czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny usuwania cyst….
CZYTAJ WIĘCEJ W SANATORIUM NR 53