2020-09-08T22:21:18

Odpoczywaj na zdrowie

Świadomość troski o zdrowie i wybieranie zdrowego trybu życia staje się coraz bardziej popularne i modne. To dobra moda, bo od tego, jakie kształtujemy w sobie nawyki życia, wypoczywania, odżywiania i trybu funkcjonowania zależy przyszłość każdego z nas. Warunkuje to, jak długo pozostaniemy w dobrej formie i będziemy mogli cieszyć się ulubionymi aktywnościami.

 

Z uzdrowisk i sanatoriów korzystają nie tylko osoby schorowane i starsze. Coraz częściej na taką formę wypoczynku decydują się rodziny z dziećmi, pary i osoby samotne. Pobyty zdrowotne to nie tylko wczasy z rehabilitacją, zabiegami leczniczymi i odpowiednią dietą.

 

Możemy wybrać na przykład pakiety SPA i relaksacyjne dla osób przepracowanych, przemęczonych i zmagających się z nadmiernym stresem, czy też pobyty odchudzające i usprawniające dla tych, których kondycja i stan zdrowia nie są doskonałe. Pobyty z zabiegami zdrowotnymi mają także działanie profilaktyczne i są polecane

dla każdego.

Co oferują kurorty?

 

Możliwości jest wiele. Tężnie, pijalnie wód, parki zdrojowe, zabiegi rehabilitacyjne. Coraz więcej ośrodków oferuje też zajęcia z indywidualnie dobranej terapii ruchowej, pakiety atrakcji dla dzieci, a tak że strefy SPA, gdzie można korzystać z masaży, saun, jacuzzi i basenów.

 

Kurorty zazwyczaj obfitują też w atrakcje turystyczne: trasy spacerowe, rowerowe, gorące źródła, groty solne, a w sezonie letnim również koncerty plenerowe. Potraktujmy taki wyjazd jako czas, kiedy z czułością pochylamy się nad własnym organizmem, który w nawale codziennych obowiązków i stresów zazwyczaj zaniedbujemy.

 

Wsłuchajmy się w jego sygnały, nauczmy się zaspakajać potrze by własnego ciała i dbać o je go kondycję i zdrowie. Skorzystajmy z tego czasu, by wzbogacić swoją dietę o cenne składniki odżywcze.

 

W większości ośrodków sanatoryjnych można skorzystać z porad dietetyka i zamówić dietę odchudzającą, oczyszczającą czy też inną, dostosowaną do naszych potrzeb. Sanatoria oferują też zajęcia grupowe i indywidualne z zakresu terapii ruchowej, np. nordic walking, czy zajęcia w basenie.

Może okażą się na tyle atrakcyjne, że będziemy kontynuować  je również po powrocie do domu? Takie wczasy to może być znakomity początek.

Dokąd wybrać się na pobyt zdrowotny?

 

Oferta na rynku jest bardzo duża: można wybrać zaciszny ośrodek blisko natury, sanatorium dla setki kuracjuszy lub ekskluzywne MedSpa w najbardziej popularnych kurortach.

 

W Polsce do najbardziej popularnych należą słynny Ciechocinek i piękny Nałęczów oraz ośrodki w Sudetach (Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Polanica, Lądek Zdrój i Szczawnica).

Jeśli kochamy morze, pomyślmy o Kołobrzegu albo Sopocie, a miłośników gór na pewno zachwyci Krynica Zdrój. W żadnym z tych miejsc na pewno nie będziemy się nudzić. Organizatorzy turnusów dbają o zorganizowanie czasu kuracjuszom. W większości sanatoriów zakwaterowanie kuracjusza na leczeniu uzdrowiskowym rozpoczyna się od godziny 14.

 

W dniu zakończenia leczenia możemy zazwyczaj pozostać w pokoju do godziny 12. Pobyt rozpoczyna się obiadem, a kończy śniadaniem. W uzasadnionym przypadku, gdy przyjedziemy o jeden dzień wcześniej, możemy otrzymać odpłatny nocleg (o ile ośrodek dysponuje wolnymi miejscami).

 

Warto wiedzieć jeszcze o jednym: jeśli chcemy pojechać do sanatorium ze współmałżonkiem, NFZ nie ma obowiązku zapewnić nam wspólnego wyjazdu (tzn. w tym samym terminie i do tego samego uzdrowiska), chyba że jedno z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65. rok życia.

Wyjazd do sanatorium –co trze ba wiedzieć?

 

Sanatoria wznowiły działalność od 15 czerwca 2020 r. W dobie koronawirusa możemy mieć

wiele wątpliwości, co do bezpieczeństwa i co do tego, jak będzie wyglądał pobyt w kurorcie.

Jeśli korzystamy ze skierowania NFZ, to od wspomnianego wyżej terminu możemy ze skierowania skorzystać. A jeśli termin przypadł pomiędzy 15 marca a 15 czerwca i wyjazd nam przepadł lub musieliśmy go przerwać, to możemy kurację wznowić albo oczekiwać na wskazanie nowego terminu.  

 

Warunkiem jest negatywny wynik testu na korona wirusa. Test jest obowiązkowy, ale dla pacjentów uzdrowiskowych – bezpłatny. Trzeba tylko pamiętać, że mu si on być wykonany nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu w uzdrowisku.

Test dotyczy zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów (czy li np. rodziców i dzieci). Kuracjusz przed wyjazdem otrzyma telefonicznie wynik testu od sanatorium, do którego został skierowany. Ośrodek potwierdzi też możliwość przyjazdu. Jakim sposobem najprościej pojechać do sanatorium…

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu W Sanatorium