Kudowa-Zdrój to bardzo popularna miejscowość turystyczna i uzdrowiskowa leżąca u podnóża Gór Stołowych, tuż przy granicy z Czechami. Oferuje ono przyjezdnym nie tylko możliwość wypoczynku w sanatoriach, ale też liczne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w samym miasteczku oraz w jego pobliżu.

 

 

 

Blisko pięknego parku zdrojowego leży Hotel Kudowa, czterogwiazdkowy komfortowy obiekt z dużym zapleczem rehabilitacyjnym. Hotelowe SPA i centrum rehabilitacji posiada 10 gabinetów z szeroką ofertą zabiegów fizjoterapeutycznych, rehabilitacji, masaży i zabiegów kosmetycznych.

Hotel jest średniej wielkości, liczy 62 pokoje, jednocześnie jest obiektem kameralnym, z doskonałą restauracji i letnim tarasem położonym wśród zieleni. Uzupełnieniem oferty stanowi kryty basen z atrakcjami, jacuzzi i kompleks saun. W obiekcie mieszczą się również 3 sale konferencyjne, które pozwalają na organizację niewielkich szkoleń, ale również dużych konferencji. 

Komfortowe pokoje położone są na 5 piętrach ze wspaniałymi widokami na Góry Stołowe, Orlickie i Wzgórza Lewińskie. Część pokoi znajduje się w osobnym budynku położonym na uboczu za dużym parkingiem hotelowym i chatą grillową.

Wracając do Kudowy Zdroju – pierwszy opis kudowskich wód mineralnych pochodzi z 1622 r. i już samo to świadczy o długiej historii i tradycji tego miasta jako uzdrowiska. Tę historię (też nieco nowszą) można poczuć, spacerując po Parku Zdrojowym, który jest centralnym miejscem Kudowy-Zdroju. 

Powstał on w połowie XVII w. na wzór parków angielskich i do dziś jest wyjątkową atrakcją turystyczną. Co więcej, latem w parku ustawiane są różne gatunki palm i kaktusów. To właśnie na terenie Parku Zdrojowego znajdują się wszystkie wykorzystywane źródła wód mineralnych oraz wiele budynków i urządzeń leczniczych, a zaraz przy nim wzniesienie nazwane Górą Parkową z Altanką Miłości, którą warto odwiedzić i rozkoszować się panoramą uzdrowiska.

Kaplica Czaszek

Niewątpliwie najsłynniejszą atrakcją turystyczną Kudowy-Zdroju jest znajdująca się w dzielnicy Czermna Kaplica Czaszek wybudowana w latach 1776-1784. Jedna z trzech takich w całej Europie. 

Jej ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami ludzkich czaszek i piszczeli. Co więcej, w piwnicy pod podłogą znajduje się kolejne 21 tysięcy czaszek wypełniające to pomieszczenie do 2 m wysokości.

 

 

 

Góry Stołowe i Błędne Skały

Kudowa-Zdrój ma mnóstwo atrakcji na wyciągnięcie ręki, począwszy od Parku Narodowego Gór Stołowych, w którym koniecznie warto zwiedzić Błędne Skały i Szczeliniec Wielki – niezwykłe labirynty skalne o widowiskowych kształtach.

 

 

 

 

e-kurort.pl kudowa

 

 

 

Skansen w Pstrążnej

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego to miejsce dla tych, którzy chcą się przenieść w czasie. Znajduje się ono w dawnej wsi Pstrążna, która dziś jest oddaloną od centrum dzielnicą Kudowy-Zdroju. Aktualnie w skansenie znajduje się 17 zabytkowych budynków z tego rejonu Polski.