Portal Kurortów PolskichUzdrowisko Żegiestów - Zdrój

Żegiestów to wieś uzdrowiskowa w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim i województwie małopolskim. Uzdrowisko górskie, położone w Beskidzie Sądeckim w przełomie rzeki Poprad. Klimat o cechach podgórskich, umiarkowanie i silnie bodźcowy, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, moderowany przez otaczające obszary leśne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Żegiestowa to naturalne wody mineralne i klimat. Miejscowość liczy ok. 1 tys. mieszkańców.

Uzdrowiskowa historia Żegiestowa - Zdroju sięga roku 1846 i jest blisko związana z uzdrowiskiem muszyńskim. Prowadząc badania nad wodami leczniczymi w rejonie Muszyny, Jakub Ignacy Medwecki uzyskał informacje o licznych źródłach "wód leczących" nad Szczawnym Potokiem. Po potwierdzeniu tych informacji skupił grunty wraz ze zdrojami i przystąpił do urządzania zdrojowiska. Powstały łazienki, domy gościnne dla kuracjuszy, wytyczono i nasadzono Park Zdrojowy. Następca założyciela uzdrowiska - Karol Medwecki - rozbudował część kuracyjną i pobytową. Kąpiele lecznicze wydawano w nowych Łazienkach. Dom Zdrojowy spełniał rolę pijalni i miejsca spotkań towarzyskich. Ze względu na rosnącą popularność śródgórskiego kurortu, wystawiono bogato wyposażone pensjonaty. Po I wojnie światowej uzdrowisko praktycznie nie funkcjonowało. Przejęte przez zawiązaną spółkę kuracyjną pod zarządem Jędrzeja Krukierka, zaczęło ponownie prowadzić działalność. Okres międzywojenny był dobrym czasem dla Żegiestowa. Duże inwestycje obiektowe: sanatorium "Wiktor", Nowy Dom Zdrojowy, luksusowe wille - umocniły uzdrowisko w jego funkcjach. Park Zdrojowy i deptak kwitły życiem kulturalno - towarzyskim. Przyszłościowe plany przerwała wojna. Niemcy zamienili uzdrowisko w placówkę szpitalną, a część obiektów mieściła ośrodek szkoleniowy kadr policyjnych. Po wojnie upaństwowiony Zakład Zdrojowy podjął działalność kuracyjną, jednak ustępowała ona miejsca funkcjom typowo turystyczno - wypoczynkowym. Obecnie uzdrowisko strukturalnie wchodzi w skład spółki Uzdrowisko Krynica - Żegiestów.

W Żegiestowie - Zdroju leczy się m.in.: choroby układu pokarmowego, choroby układu moczowego, choroby układu oddechowego, schorzenia narządu ruchu.  

  Herb Województwa Małopolskiego  Herb powiatu nowosądeckiego        

Herby: Województwo Małopolskie, Powiat Nowy Sącz, Gmina Muszyna


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby reumatologiczne, choroby układu trawienia, choroby nerek i dróg moczowych.

 

Do Żegiestowa - Zdroju zaprasza:

 

WIKTOR CECHINI MEDICAL & SPA

33-360 Żegiestów - Zdrój, Łopata Polska 24

tel. 18 471 72 68

NFZ

 

 

Wiktor Cechini

jest wpisany do rejestru zabytków jako obiekt o szczególnym znaczeniu dla historii polskiej architektury.

W okresie międzywojennym Wiktor był najnowocześniejszym i jednym z najbardziej ekskluzywnych budynków Polski Południowej. Stał się ikoną modernizmu i nowoczesnego budownictwa.

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu