Portal Kurortów Polskich


Uzdrowisko Wysowa - Zdrój

Wysowa - Zdrój to wieś uzdrowiskowa w gminie Uście Gorlickie, w powiecie gorlickim i województwie małopolskim. Miejscowość liczy około 700 mieszkańców. Uzdrowisko zaliczane do górskich. Klimat górski łagodnie bodźcowy, moderowany przez otaczające Wysową obszary leśne (drzewostan bukowy, świerkowy, jodłowy, jaworowy) porastające wzniesienia. Dolina rzeki Ropy - a w niej leży Wysowa - Zdrój - jest otoczona z trzech stron pasmami górskimi południowo - zachodniej części Beskidu Niskiego. Naturalne wody mineralne, których ujęcia eksploatuje się w Wysowej, to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo–sodowe o silnie zróżnicowanej mineralizacji. Wody te stanowią podstawowe tworzywo uzdrowiskowe (zabiegi balneologiczne). Lecznicze właściwości klimatu i wód w Wysowej były znane już w wieku XVIII. Na obszarach galicyjskich w owym czasie inwestowano w działalność kuracyjną w sposób planowy, integrując ją z funkcjami wypoczynkowymi. Powstały obiekty i urządzenia uzdrowiskowe. Pierwsza wojna światowa doprowadziła do ruiny większość z nich. Dopiero w 1959 roku reaktywowano działalność uzdrowiskową.

Obecne uzdrowisko to nowoczesne obiekty, nowoczesne urządzenia uzdrowiskowe i doświadczony personel. Naturalnym atutem Wysowej jest nieskażone środowisko. Kameralność kurortu leżącego w dolinie jest podkreślana przez malowniczy krajobraz. Okoliczne szczyty górskie są łatwo dostępne, co zachęca do spacerów i turystycznych wędrówek. Urządzony Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, kąpielisko, liczne trasy do letnich i zimowych wypraw - uatrakcyjniają pobyt kuracyjny. Dla poszukujących ciszy i chcących oderwać się od dynamiki codzienności, Wysowa - Zdrój oferuje idealne, niezakłócone warunki wypoczynku.

W Wysowej - Zdroju leczy się m.in.: choroby układu trawiennego (choroby przełyku, choroby żołądka i dwunastnicy, choroby jelit, choroby pęcherzyka żółciowego, choroby trzustki); choroby dróg oddechowych (zapalenie błony śluzowej nosa, jamy nosowej i gardła, przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie krtani i tchawicy, zapalenie strun głosowych, rozedma płuc, pylica); choroby układu moczowego (przewlekłe zapalenie nerek - w tym zmiany spowodowane przez leki i metale ciężkie, kamica nerki i moczowodu, kamica dolnych dróg moczowych); choroby układu kostno – stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej (choroby zwyrodnieniowe, skrzywienia i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle grzbietu, osteoporoza); stany po mastektomi

Portal e-kurort poleca: Wysowa - Zdrój to jedyne uzdrowisko w Polsce, w którym funkcjonuje Uzdrowiskowy Ośrodek Dializy Pozaustrojowej (7 stanowisk).

  Herb Województwa Małopolskiego  Herb Gorlic  Herb Gminy Uście Gorlickie    

Herby: Województwo Małopolskie, Powiat Gorlice, Gmina Uście Gorlickie

 


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, cukrzyca, otyłość, osteoperoza, choroby nerek i dróg moczowych.

 

Do Wysowej - Zdroju zapraszają sanatoria i szpitale uzdrowiskowe:

 

UZDROWISKO WYSOWA S.A.

OŚRODEK UZDROWISKOWY "BIAWENA"

Wysowa - Zdrój 107

tel. 18 353 20 96

NFZ  PFRON

 

UZDROWISKO WYSOWA S.A.

OŚRODEK UZDROWISKOWY "BESKID"

Wysowa - Zdrój 98

tel. 18 353 24 87

NFZ  PFRON

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "GLINIK"

38-316 Wysowa-Zdrój 101

tel. 18 353 20 24

NFZ  PFRON


Portal e-kurort.pl szczególnie poleca

 

Poznaj oferty ośrodków w Uzdrowisku Wysowa S.A.

 

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu