Portal Kurortów Polskich

 

Uzdrowisko Ustka

Ustka jest miastem uzdrowiskowym, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu słupskiego i województwa pomorskiego. Uzdrowisko nadmorskie, bogate w naturalne wody mineralne i borowiny. Leczniczym tworzywem podstawowym jest tu klimat. Typowa dla obszarów nadmorskich "ostrość" klimatyczna jest tu łagodzona przez schodzące ku Bałtykowi obszary leśne. W niewielkiej odległości od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy. Obszar samej Ustki prawie w pięćdziesięciu procentach stanowią lasy. Przy przewadze wiatrów zachodnich - wiejących wzdłuż brzegu morskiego - naturalny sosnowy parawan nie tylko osłania, ale i dostarcza w formie aerozolu dużą porcję olejków eterycznych. Korzystny wpływ lokalnego klimatu dla rewitalizacji organizmu wynika m.in. z dużej zawartości jodu, soli wapnia i magnezu w powietrzu.  Historia usteckiego uzdrowiska sięga roku 1832. Nad morze zaczęli zjeżdżać letnicy, chcący wypocząć w modny wówczas sposób. Mimo, że o leczniczych właściwościach kąpieli morskich mówiło się coraz głośniej, to ówczesne kuracje były - w dużej mierze - zupełnie przypadkowe. Głównie dla wygody rosnącej rzeszy wypoczywających zaczęły powstawać liczne pensjonaty i wille, a ukierunkowana oferta kuracyjna zaowocowała budową zakładu balneologicznego (1911 r.). Podstawę jego funkcjonowania początkowo stanowiły zabiegi kąpielowe w podgrzewanej wodzie morskiej. Dzięki poczynionym nowym inwestycjom lokalowym do Ustki po zdrowie można było przyjeżdżać przez cały rok. Dom Kuracyjny wydawał zabiegi lecznicze w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach. Rozwój uzdrowiska został przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Na dość późne reaktywowanie działalności uzdrowiskowej po zakończeniu wojny miały wpływ zarówno zniszczenia wojenne jak i brak spójnej koncepcji dla upowszechniania tej formy lecznictwa. Dopiero w 1978 roku uruchomiono Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowiska Ustka". 1 stycznia 1988 r. Ustka otrzymała status miasta uzdrowiskowego. Jedno z pierwszych sprywatyzowanych uzdrowisk w Polsce.

W Ustce leczy się m.in.: schorzenia układu ruchu, choroby układu krążenia, choroby dróg oddechowych, choroby wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe jest otwarte również dla osób przebywających na wypoczynku, a chcących w pełni wykorzystać możliwość odtworzenia pełnej sprawności organizmu. Mogą one korzystać z porad lekarskich w przychodni uzdrowiskowej i z zaordynowanych zabiegów w zakładzie przyrodoleczniczym.

Herb Województwa Pomorskiego  Herb powiatu słupskiego  Herb Ustki   

Herby: Województwo Pomorskie, Powiat Słupsk, Ustka


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby endokrynologiczne.

 

Do Ustki zapraszają ośrodki nad morzem:


 

Niepubliczny Zakład Lecznictwa Uzdrowiskowego

Sanatorium "TĘCZA"

76-270 Ustka, ul. Chopina 1/3

tel. 59 814 40 91

NFZ  PFRON

 

 

DOM WCZASOWO SANATORYJNY

"PERŁA"

76-270 Ustka, ul. Wczasowa 27

tel.: 59 814 64 09

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu