Portal Kurortów Polskich

 

 

Uzdrowisko Świeradów - Zdrój

Świeradów - Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład województwa dolnośląskiego. Uzdrowisko górskie, położone w Górach Izerskich. Śródgórski klimat (średnio i wysoko bodźcowy) jest moderowany w znacznym stopniu przez samo położenie (dolina rzeki Kwisy, Obniżenie Świeradowskie) i przylegające zwarte kompleksy leśne (przewaga drzewostanu świerkowego). Oprócz klimatu, do tworzyw uzdrowiskowych Świeradowa - Zdroju zalicza się naturalne wody mineralne i borowiny. Świeradowskie wody mineralne o zastosowaniu leczniczym to przede wszystkim szczawy wodoro - węglanowo - wapniowo - magnezowe, szczawy fluorkowe i szczawy żelaziste - o niskim stopniu zmineralizowania. Charakterystyczne dla tego obszaru jest występowanie również wód radoczynnych.

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach wód, wypływających w okolicach dzisiejszego uzdrowiska, pojawiły się w zapisach z 1572 roku. Leonard Thurneysser - berliński alchemik - opisuje "święte źródło", z którego wypływają wody przynoszące ulgę w wielu chorobach. Około sto lat później, w 1768 roku, już na podbudowie naukowej, podjęto działalność uzdrowiskową w formie zorganizowanej. Druga połowa XIX wieku to okres rozbudowy funkcji uzdrowiskowych. Wraz z budową linii kolejowych i dróg miejscowość staje się popularna, przybywa więc obiektów, które szybko podnoszą rangę kurortu. Dla wydawania zabiegów służą: Dom Zdrojowy, Łazienki Leopolda, Łazienki Marii. Budują się zajazdy, restauracje, wille dla wynajmu kuracyjnego. Na wypoczynek zjeżdżają coraz częściej i liczniej elity artystyczne, finansowe, przemysłowe. Działalności uzdrowiskowej nie przerwała nawet II wojna światowa. Uzdrowisko - będące w oddaleniu od strefy działań wojennych - ocalało. Charakterystyczna architektura kurortowa cieszy oczy do dziś. Stylowe wnętrza, w których funkcjonują obiekty uzdrowiskowe, są pieczołowicie utrzymane, dostarczając wyobrażenia o jakości ówczesnych uzdrowisk. Będąc w Świeradowie - Zdroju nawet przejazdem, warto zajrzeć  m.in. do modrzewiowej Hali Spacerowej, obiektu jedynego w swoim rodzaju.

Uzdrowisko Świeradów - Na Zdrowie

Świeradów - Zdrój należy do najbardziej znanych polskich uzdrowisk. Kuracjuszy przyciąga tu wyjątkowy, uzdrawiający, śródgórski klimat oraz malownicze usytuowanie miejscowości na łagodnych górskich stokach.

Otaczające miasto Góry Izerskie są znakomite do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Świeradów Zdrój, położony nieopodal granicy jest również doskonałą bazą wypadową do Czech i Niemiec.

Oferta lecznicza

Najcenniejszym skarbem Świeradowa - Zdroju jest borowina, świerk i czerpane z Gór Izerskich wody mineralne, bogate w radon, żelazo, fluor i magnez . To dzięki ich odmładzającemu działaniu kurort zyskał miano Doliny Młodości. Radon wpływa korzystnie na przemiany komórkowe, procesy enzymatyczne, wzmacnia naczynia krwionośne, tkankę nerwową, obniża nadciśnienie tętnicze. Przyspiesza także procesy regeneracyjne w tkance organicznej oraz działa leczniczo na skórę, szkielet i mięśnie. Kąpiele radonowe zalecane są osobom ze schorzeniami reumatycznymi, narządu ruchu oraz układu oddechowego. Zabiegi radonowe mają również pozytywne działanie w chorobach ginekologicznych, m.in. łagodzą objawy okresu przekwitania u kobiet i powodują wzrost poziomu testosteronu u mężczyzn.

Innymi cennymi walorami Uzdrowiska Świeradów są borowina i świerk. Świerk wykorzystywany jest do leczniczych kąpieli w schorzeniach układu oddechowego, natomiast borowina używana jest do leczniczych kąpieli u pacjentów cierpiących na zwyrodnieniowe zapalenie stawów i chrząstek stawowych. W Uzdrowisku leczone są głównie schorzenia narządu ruchu, reumatologiczne, neurologiczne, miażdżyca tętnic obwodowych, nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu oddechowego. Wszystkie zabiegi wykonują wysokokwalifikowani rehabilitanci i fizjoterapeuci.

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie i eksploatację wód leczniczych ze złóż w Świeradowie i Czerniawie oraz jednym z dwóch uzdrowisk w Polsce oferującym zabiegi lecznicze na bazie radonu na tak dużą skalę.

Uzdrowisko Świeradów Zdrój jest jednym z dwudziestu uzdrowisk radonowych w Europie. Wody ze świeradowskich źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych.

Zapraszamy przez cały rok do Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. na pobyty lecznicze, wypoczynkowe i SPA.

W Świeradowie - Zdroju leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu, schorzenia reumatologiczne, schorzenia neurologiczne, schorzenia ginekologiczne, schorzenia układu oddechowego, miażdżycę tętnic obwodowych, astmę, alergie, osteoporozę.

Herb Województwa Dolnośląskiego  Herb Świeradów-Zdrój   

Herby: Województwo Dolnośląskie, Świeradów - Zdrój


 

Dom Zdrojowy w Świeradowie - Zdroju

Foto: Uzdrowisko Świeradów


 

Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby górnych dróg oddechowych, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, choroby skóry, choroby kobiece, osteoperoza, cukrzyca.

 

Do Świeradowa - Zdroju zapraszają sanatoria i szpitale uzdrowiskowe:

 

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.

Grupa PGU
DOM ZDROJOWY

Ul. 3-go Maja 1, 59-850 Świeradów- Zdrój
Dział Sprzedaży

pobyty indywidualne, NFZ, ZUS PFRON
tel: 75 78 20 600,730
Recepcja tel. 75 78 20 500, fax 75 78 20 588

 

 

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.

Grupa PGU
SANUS

Ul. Prusa 4, 59-850 Świeradów- Zdrój
Dział Sprzedaży

 pobyty indywidualne

tel: 75 78 20 600,730
Recepcja tel. 75 73 02 100, 75 78 16 275

 

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.

Grupa PGU
CENTRUM REHABILITACJI I REUMATOLOGII

„GOPLANA”
Ul. Piłsudskiego 33 , 59-850 Świeradów- Zdrój
Dyżurka Pielęgniarek tel. 75 78 20 664, 694
Dział Sprzedaży

pobyty NFZ

tel. 75 78 20 600,730

 

 

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.

Grupa PGU
SANATORIUM GRACJA

Ul. Parkowa 3 , 59-850 Świeradów- Zdrój
Dyżurka Pielęgniarek

tel. 75 78 20 573:
Dział Sprzedaży

pobyty NFZ, ZUS

tel. 75 78 20 600,730

 

Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa Sp. z o.o.

Grupa PGU

SANATORIUM WACŁAW

Ul. Sienkiewicza 13 , 59-850 Świeradów- Zdrój

Dyżurka Pielęgniarek tel. 75 78 16 232:

Dział Sprzedaży

pobyty NFZ, ZUS

tel. 75 78 20 600,730

 

 


 

Hala Spacerowa w Świeradowie - Zdroju

 

Foto: Uzdrowisko Świeradów


 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu