Portal Kurortów Polskich

Uzdrowisko Przerzeczyn - Zdrój

Przerzeczyn - Zdrój jest najmniejszym uzdrowiskiem polskim. Wieś administracyjnie wchodzi w skład gminy Niemcza w powiecie dzierżoniowskim i województwie dolnośląskim. Miejscowość liczy ok. 700 mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone na Przedgórzu Sudeckim, w kotlinie otoczonej przez Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie. Klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy, łagodzony przez położenie dolinne. Występują tu strefy mikroklimatyczne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Przerzeczyna - Zdroju stanowią klimat i naturalne wody mineralne (siarczkowe, radoczynne i żelaziste). Woda radoczynno - siarczkowa o złożonych właściwościach leczniczych jest stosowana w balneoterapii. Woda wapniowo - magnezowa jest używana w kuracji pitnej.

Uzdrowiskowa historia Przerzeczyna - Zdroju datuje się na 1802 rok, gdy hrabia von Pfeil - rodowy właściciel dóbr przerzeczyńskich - obudował źródło wody siarczanowej, z zamiarem wykorzystywania jej do celów leczniczych. W wybudowanym drewnianym domku z kąpieli leczniczych korzystano na niewielką skalę, jednak wieści o źródle i jego mocy rozchodziły się szeroko. Początkowe wyposażenie - dwie wanny - uzupełniono o kolejne cztery. Przybywało gości, więc w roku 1824 postawiono Dom Zdrojowy, a kuracjuszami opiekował się specjalnie sprowadzony lekarz. W 1840 roku zmodernizowano i powiększono obiekt kuracyjny, zapewniając miejsca pobytowe dla gości. Wówczas też zaczęto urządzać park, nadający miejscowości kurortowego uroku. W 1953 roku utworzone zostało Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowisko Przerzeczyn".

W Przerzeczynie - Zdroju leczy się m.in.: wielopodłożowe schorzenia narządu ruchu: neurologiczne, reumatyczne, ortopedyczne i pourazowe (choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, choroby chrząstek stawowych, choroby reumatoidalne, zespoły bólowe stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespoły bólowe dużych stawów kończyn, zespoły bólowe kręgosłupa, rwa kulszowa, nerwobóle, zapalenia splotów i korzeni nerwowych), schorzenia dermatologiczne, osteoporoza, obwodowe niedokrwienie kończyn, łagodne nadciśnienie tętnicze. Prowadzona rehabilitacja obejmuje: stany po urazach, stany po operacjach neurologicznych i ortopedycznych. Zakład Przyrodoleczniczy wykonuje około 30 rodzajów zabiegów.

Dzisiejsze uzdrowisko Przerzeczyn - Zdrój to oaza ciszy i spokoju. Baza leczniczo - rehabilitacyjno - pobytowa to cztery sanatoria, zakład przyrodoleczniczy, park zdrojowy, nowoczesny basen z wyposażeniem do masaży i pływania pod prąd.  W kąpielach leczniczych stosuje się wodę radoczynną siarczkową (Promieniotwórczy gaz radon, rozpuszczony w wodzie stosowanej leczniczo, ulega rozpadowi i wydaleniu z organizmu). Przerzeczyn - Zdrój jest jednym z nielicznych uzdrowisk w świecie, gdzie kuracja wodą radoczynną jest stosowana. Po zabiegach można odwiedzić Kawiarnię Zdrojową, aktywnie wykorzystać ścieżkę zdrowia, pospacerować po okolicy (przełom rzeki Ślęzy z bajkowymi kaskadami i wodospadami), odwiedzić pobliską Niemczę lub wybrać się na jedną z organizowanych wycieczek (Ogród Dendrologiczny w Wojsławicach, Góry Stołowe, klasztor cystersów w Henrykowie). Warto tu przyjechać dla psychicznego wyciszenia i odbudowania witalnych sił organizmu w sprzyjających, kameralnych warunkach.

Herb Województwa Dolnośląskiego  Herb Powiatu Dzierżoniów  Herb Gminy Niemcza 

Herby: Województwo Dolnośląskie, Powiat Dzierżoniów, Gmina Niemcza


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno - urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne.

 

Do Przerzeczyna - Zdroju zapraszają sanatoria:

 

PCZ POLSKIE UZDROWISKO

CIEPŁOWODY PRZERZECZYN ZDRÓJ Sp. z o.o.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "FORSYCJA"

58-230 Przerzeczyn - Zdrój, ul. Zdrojowa 32

Biuro Obsługi Klienta: tel. 74 837-50-50

 

PCZ POLSKIE UZDROWISKO

CIEPŁOWODY PRZERZECZYN ZDRÓJ Sp. z o.o.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "CIS"

58-230 Przerzeczyn - Zdrój, ul. Zdrojowa 32

Biuro Obsługi Klienta: tel. 74 837-50-50

 

PCZ POLSKIE UZDROWISKO

CIEPŁOWODY PRZERZECZYN ZDRÓJ Sp. z o.o.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "AKACJA"

58-230 Przerzeczyn - Zdrój, ul. Zdrojowa 32

Biuro Obsługi Klienta: tel. 74 837-50-50

 

PCZ POLSKIE UZDROWISKO

CIEPŁOWODY PRZERZECZYN ZDRÓJ Sp. z o.o.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "BUK"

58-230 Przerzeczyn - Zdrój, ul. Zdrojowa 32

Biuro Obsługi Klienta: tel. 74 837-50-50

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu