Portal Kurortów Polskich

Uzdrowisko Połczyn - Zdrój

Połczyn - Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu świdwińskiego i województwa zachodniopomorskiego. Miejscowość liczy ok. 9 tys. mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone na Pojezierzu Drawskim nad rzeką Wogrą, w otoczeniu rozległych obszarów leśnych (przewaga drzewostanu bukowego i sosnowo - świerkowego) Drawskiego Parku Krajobrazowego. Klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy, moderowany przez otaczające lasy. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Połczyna - Zdroju to naturalne wody mineralne, borowiny i klimat.

Uzdrowiskowa historia Połczyna - Zdroju jest związana z odkryciem w 1688 roku źródła wody o cechach leczniczych. Stosowne zapisy na ten temat skierował do swoich przełożonych miejscowy pastor Joachim Titel. Już w 1705 roku, w wybudowanym domu zdrojowym, przystąpiono do wydawania pierwszych zabiegów leczniczych. Funkcjonalny rozwój kurortu nastąpił w XIX wieku. Inwestycje obiektowe oraz utworzenie sieci połączeń drogowych i kolejowych, spowodowały napływ kuracjuszy. Od 1857 roku w kuracjach połczyńskich pojawiła się borowina z miejscowych złóż. Wszystkie obiekty kuracyjne - zbudowane do roku 1910 - funkcjonują do dziś. Klinika "Betania", prowadzona w Połczynie przez Joannitów, w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku była uważana za najnowocześniejszy obiekt leczniczy w tej części Pomorza. Okres II wojny światowej przerwał działalność uzdrowiskową, a obiekty podporządkowane zostały celom niemieckiego lecznictwa wojskowego. Jeden z obiektów był wykorzystywany przez Lebensborn - organizację realizującą założenia nazistowskiej polityki rasowej. Tuż po zakończeniu wojny przystąpiono do reaktywacji funkcji uzdrowiskowych. Znacznym wsparciem dla rozbudowy profilu leczniczego Połczyna - Zdroju było odkrycie pokładów solanki. Odwiert badawczy, wykonany w 1963 roku, po zakończeniu niezbędnych badań nad surowcem, stał się ujęciem eksploatacyjnym. Solanka ta jest wykorzystywana w leczeniu chorób narządu ruchu, chorób kobiecych i chorób reumatycznych. W Połczynie - Zdroju zapoczątkowano leczenie balneologiczne chorób kobiecych - w tym niepłodności.

Dzisiejsze uzdrowisko to nowocześnie wyposażona baza lecznicza i pobytowa oraz doświadczone zespoły specjalistów. Rozbudowana oferta pobytowa, kulturalna, i turystyczno - rekreacyjna stwarza właściwe warunki dla odbywania kuracji i wypoczynku. Zwolennicy aktywnego spędzania czasu mają do dyspozycji szlaki piesze i rowerowe, usytuowane w malowniczym terenie. Nie trzeba tu przywozić swojego roweru - na miejscu można go wypożyczyć. Korty tenisowe, ścieżka zdrowia i baseny pływackie (kryte i otwarte) umożliwiają potraktowanie pobytu "na sportowo". Dla tych, którzy preferują łagodniejsze formy rekreacji, czeka urokliwy Park Zdrojowy. Podzielony na dwie części - Angielską i Francuską - zróżnicowane pod względem urządzenia, wprowadza gości w klimat kurortu "z epoki". W części "francuskiej" ulokowane jest sanatorium "Podhale" - architektoniczna perełka. Znakomicie utrzymane trawniki, kwietne kobierce, fontanny, altany, wodne oczka i stawy, przerzucone nad nimi mosty - a wszystko to wśród tysięcy drzew - zapraszają na spacer. Można zatrzymać się w amfiteatrze, w którym odbywają się koncerty i widowiska. Połczyn - Zdrój to dobry adres dla budowania zdrowia i sprawności.

W Połczynie - Zdroju leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu (typu reumatologicznego, neurologicznego, ortopedycznego); schorzenia ginekologiczne (stany pozapalne narządów płciowych, niepłodność, stany po operacjach ginekologicznych, choroby okresu pokwitania).

Herb Województwa Zachodniopomorskiego    Herb Połczyna - Zdroju

Herby: Województwo Zachodniopomorskie, Połczyn - Zdrój


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, otyłość, osteoperoza, choroby kobiece.

 

Do Połczyna - Zdroju zapraszają sanatoria:

 

UZDROWISKO POŁCZYN GRUPA PGU S.A

SANATORIUM "GRYF"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Solankowa 8

tel. 94 366-20-19

Rezerwacja: tel. 94 366-21-65

 

UZDROWISKO POŁCZYN GRUPA PGU S.A

SANATORIUM "BORKOWO"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Sobieskiego 13

tel. 94 366-21-05

Rezerwacja: tel. 94 366-21-65

 

UZDROWISKO POŁCZYN GRUPA PGU S.A

SANATORIUM "IRENA"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Zdrojowa 5

tel. 94 366-21-35

Rezerwacja: tel. 94 366-21-65

 

UZDROWISKO POŁCZYN GRUPA PGU S.A

SANATORIUM "PODHALE"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Solankowa 6

tel. 94 366-24-05

Rezerwacja: tel. 94 366-21-65

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "MARTA"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Zdrojowa 1/2

Recepcja: tel. 94 364 57 20

 

 

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "HOPFERÓWKA"

78-320 Połczyn-Zdrój, ul. Solankowa 8/b

tel. 94 366-61-88

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu