Portal Kurortów Polskich
Uzdrowisko Muszyna - Zdrój

Muszyna jest miastem uzdrowiskowym, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu nowosądeckiego i województwa małopolskiego. Miejscowość liczy ok. 5 tys. mieszkańców. Uzdrowisko podgórskie, położone w Beskidzie Sądeckim w dolinie rzeki Poprad. Klimat typu podgórskiego, umiarkowanie i silnie bodźcowy, moderowany w znacznym stopniu przez otaczające zbocza górskie, porośnięte zwartymi obszarami leśnymi. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Muszyny to klimat i naturalne wody mineralne (szczawy wodorowęglanowo - wapniowo - magnezowo - sodowe, żelaziste, z zawartością litu i selenu).

Uzdrowiskową historię Muszyny datuje się na 1911 rok, gdy udostępniono do użytkowania pierwsze źródło wody mineralnej. Fakt ten był wynikiem prac badawczych nad możliwościami wykorzystania leczniczych własności wód mineralnych, występujących w regionie. Przełom wieków XIX i XX był szczególnie sprzyjający dla idei lecznictwa balneologicznego, a co za tym idzie - również dla inwestowania w struktury uzdrowiskowe. Orędownikiem utworzenia uzdrowiska w Muszynie był dr Seweryn Mściwujewski. Jego poglądy podzielał burmistrz Antoni Jurczak, który w uruchomieniu działalności uzdrowiskowej na obszarze miasta widział źródło stałych dochodów i podstawę gospodarczego rozwoju. Pierwsze odwierty dla pozyskania wód wykonano w 1922 roku ("Wanda", gł. 146m) i w 1923 roku ("Antoni", gł. 120m). Formalny status uzdrowiska nadano Muszynie w 1929 roku, przyjmując ją w następnym roku do Związku Uzdrowisk Polskich. Wkrótce pobudowano pierwsze obiekty zdrojowe: zakłady kąpielowe nad Popradem i w centrum miasta oraz pijalnię wód. Towarzyszyły im pensjonaty (jeden z pierwszych należał do rodziny doktora Mściwujewskiego), kawiarnie, kręgielnie, kino, i charakterystyczny dla kuracyjnych miejscowości deptak. Orkiestra zdrojowa grała w muszli koncertowej dla coraz liczniejszej publiczności - nie tylko kuracjuszy, ale i turystów, przyjeżdżających z pobliskiej Krynicy. Plany rozwojowe przerwała II wojna światowa. Po wojnie działalność uzdrowiskowa została podjęta dopiero w 1958 roku.

Dziś Muszyna skutecznie powraca na mapę uznanych uzdrowisk. Funkcjonujące obiekty sanatoryjne zajmują się leczeniem uzdrowiskowym i rehabilitacją, organizując dla kuracjuszy atrakcyjne wypełnienie czasu po zabiegach. Dodatkową ofertę kulturalną i turystyczną dostarcza miasto. Walory krajobrazowe Muszyny i okolic stanowią zaproszenie do odbycia bliższych i dalszych wędrówek: pieszych, rowerowych, konnych. No i trzeba pamiętać, że uzdrowisko jest dostępne przez cały rok.  Warto tu przyjechać chociaż na kilka dni, uciekając od codziennych stresów, dla odbudowania sprawności fizycznej i psychicznej. W sąsiedztwie gór łatwiej nabrać koniecznego dystansu do spraw, które tylko pozornie są ważne - bo tak naprawdę to ważne jest tylko zdrowie.

W Muszynie leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu (stany po urazach kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów); schorzenia dróg oddechowych (nieżyty oskrzeli, rozedma płuc, pylica płuc, astma, stany pooperacyjne); choroby układu pokarmowego (choroba wrzodowa żołądka, choroba wrzodowa dwunastnicy, choroby przełyku); schorzenia laryngologiczne (zapalenie gardła i zatok); schorzenia neurologiczne (stany po udarach mózgu); choroby przemiany materii (otyłość, cukrzyca); schorzenia ginekologiczne; zaburzenia psychosomatyczne.

  Herb Województwa Małopolskiego  Herb powiatu nowosądeckiego  Herb Muszyny   

Herby: Województwo Małopolskie, Powiat Nowy Sącz, Muszyna


 

Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, choroby endokrynologiczne.

 

Do Muszyny zapraszają sanatoria i ośrodki rehabilitacji:

 

SANATORIUM UZDROWISKOWE "KORONA"

33-370 Muszyna, ul. Mściwujewskiego 2

tel. 18 471-43-90

 

OŚRODEK REHABILITACJI, SZKOLENIA I WYPOCZYNKU PZN

33-370 Muszyna, ul. Lipowa 4

tel. 18 471-40-29; 471-42-47

 

 

Sanatorium Rehabilitacji Uzdrowiskowej "REVITA"

33-370 Muszyna, ul. Zielona 3

tel. 18 471-42-80

 

Instytut Zdrowia Człowieka Sp. z o.o.

Centrum Rehabilitacji i Profilaktyki

Sanatorium Uzdrowiskowe "MUSZYNA"

33-370 Muszyna, ul. Mściwujewskiego 1

tel. 18 471-42-05

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "WIARUS"

33-370 Muszyna, Złockie 79

tel. 18 471-42-81

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu