Portal Kurortów Polskich

Uzdrowisko Jedlina - Zdrój

Jedlina - Zdrój jest miastem uzdrowiskowym, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu wałbrzyskiego i województwa dolnośląskiego. Miejscowość liczy ok. 5 tys. mieszkańców. Uzdrowisko zaliczane do górskich. Walory klimatyczne Jedliny (umiarkowanie bodźcowe) kształtowane są m.in. przez jej umiejscowienie w górskiej dolinie otoczonej zalesionymi wzgórzami (drzewostan świerkowy i bukowy). Podstawę działalności uzdrowiskowej stanowią naturalne wody mineralne "Dąbrówka" i "Mieszko". Początki lokalnego leczniczego wykorzystania wód datuje się na 1697 rok, a na szerszą skalę od roku 1723. Źródło Charlottenbrunn, od którego nazwę przyjęła również miejscowość, stało się pierwszym elementem powstającego uzdrowiska. W końcu XVIII wieku w stałej eksploatacji znajdowało się siedem źródeł, z których woda była wykorzystywana do kuracji pitnych i kąpieli leczniczych. We wczesnych latach trzydziestych XX wieku uzdrowisko zostało zmodernizowane i przystosowane do nowoczesnych technik leczenia. Jedlina stała się prawdziwym kurortem. Pobyty kuracyjne i wypoczynkowe były urozmaicane licznymi koncertami, imprezami sportowymi, wydarzeniami artystycznymi. Po zakończeniu II wojny światowej działalność uzdrowiskową wznowiono w 1962 roku.

W uzdrowisku Jedlina - Zdrój leczy się m.in: schorzenia układu oddechowego (astma oskrzelowa, rozedma płuc, pylica płuc, zapalenie krtani i tchawicy, przewlekłe nieżyty nosa); schorzenia układu pokarmowego (przewlekłe zapalenie trzustki i dróg żółciowych, stany po operacjach pęcherzyka żółciowego, nieżyty żołądkowo - jelitowe); schorzenia układu moczowego (przewlekłe zapalenie pęcherza, stany po infekcjach dróg moczowych); schorzenia narządu ruchu (zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, stany po złamaniach kości, osteoporoza); choroby przemiany materii (otyłość, cukrzyca typ I i II, dna moczanowa). W Szpitalu Uzdrowiskowym "Teresa" prowadzona jest wczesna rehabilitacja kardiologiczna. Z sukcesami leczy się w Jedlinie - Zdroju choroby, będące bezpośrednim następstwem postępu cywilizacyjnego i związanego z nim stylu życia: nerwowość i stres.


 

Jadalnia Biała Sala w Parku Zdrojowym


Foto: www.jedlinazdroj.eu

Uzdrowisko oferuje kuracjuszom i turystom doskonałe warunki do czynnego wypoczynku: urozmaicone krajobrazowo trasy wycieczkowo-spacerowe, stok narciarski, całoroczny tor saneczkowy, parki linowe, sportowo-rekreacyjne zajęcia terenowe. Dla tych, którzy chcą poznać okoliczne miejscowości (w Polsce i w Czechach), organizowane są wycieczki piesze i wyjazdowe. Preferującym wypoczynek mniej dynamiczny oferuje Jedlina-Zdrój wspaniałe krajobrazy. Można je podziwiać z każdego punktu miasta.

Herb Województwa Dolnośląskiego  Herb Jedliny-Zdroju 

 

Herby: Województwo Dolnośląskie, Jedlina - Zdrój

 


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, choroby nerek i dróg moczowych.

Do Jedliny - Zdroju zapraszają sanatoria i szpitale uzdrowiskowe:

 

UZDROWISKO SZCZAWNO-JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "DOM ZDROJOWY"

58-330 Jedlina - Zdrój, Plac Zdrojowy 1

Informacja tel. 74 845 52 86

 

UZDROWISKO SZCZAWNO-JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "HALINA"

58-330 Jedlina - Zdrój, Aleja Niepodległości 1

Informacja tel. 74 845 52 86

 

UZDROWISKO SZCZAWNO-JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "WARSZAWIANKA"

58-330 Jedlina - Zdrój, Plac Zdrojowy 3

Informacja tel. 74 845 52 86

UZDROWISKO SZCZAWNO-JEDLINA S.A.

SZPITAL UZDROWISKOWY "TERESA"

58-330 Jedlina - Zdrój, ul. Piastowska 9

W szpitalu Oddział Intensywnej Opieki Medycznej

Informacja tel. 74 845 52 86

 

 

UZDROWISKOWE

CENTRUM REHABILITACJI

58-330 Jedlina - Zdrój

Plac Zdrojowy 4A

Informacja tel. 74 847 18 48

 

 

 

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu