Portal Kurortów Polskich

 

 

Uzdrowisko Świnoujście

Świnoujście jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład województwa zachodniopomorskiego. Miejscowość liczy ok. 40 tys. mieszkańców. Uzdrowisko nadmorskie, położone w północno - zachodniej części województwa, przy ujściu rzeki Świny do Morza Bałtyckiego. Trzy wyspy, na których rozlokowało się miasto - Uznam, Wolin i Karsibór - są zamieszkałe i połączone komunikacyjnie. Klimat morski, łagodnie bodźcowy, moderowany przez obszary leśne i parkowe. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe to naturalne wody mineralne (solanka bromkowo - jodkowo - sodkowa), borowina i klimat.

Uzdrowiskowa historia Świnoujścia rozpoczyna się w 1822 roku, wraz z założeniem Stowarzyszenia Kąpieliskowego. Kąpiele morskie stały się modne z początkiem XIX wieku. Przy stosowaniu ich w urządzonych obiektach kąpielowych z podgrzewaniem doprowadzonej wody morskiej, miały skutkować działaniem leczniczym. Świnoujście stało się w krótkim czasie znaczącym kąpieliskiem nadmorskim. Wiedziano, że w okresie letnim wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są znacznie cieplejsze niż na pozostałej części wybrzeża, a naturalna i szeroka plaża oraz płytkie obszary kąpielowe będą atrakcyjne dla przyjezdnych letników. W 1897 roku odkryto zasobne źródła solankowe na terenie miejscowości. Stworzyło to podstawowe warunki do podjęcia działalności kuracyjnej. Wzbogacenie dotychczasowej oferty kąpieliska dodatkowo o całoroczną ofertę kuracyjną powoduje, iż Świnoujście zyskuje na popularności. Rozbudowana sieć połączeń komunikacyjnych: kolejowych, drogowych i morskich oraz znakomicie zarządzana baza pobytowa z towarzyszącą infrastrukturą - sprzyjają rozwojowi uzdrowiska. W roku 1910 zbudowano okazały Dom Zdrojowy i rozpoczęto urządzanie Parku Zdrojowego. Krótko przed wybuchem II wojny światowej Świnoujście było jednym z największych kurortów niemieckich. Na okres wojenny wszystkie obiekty uzdrowiskowe zostały przejęte przez armię niemiecką. Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych cały sektor miasta z uzdrowiskiem przejęła w posiadanie armia radziecka. Dopiero w 1958 roku część terenów i obiektów przekazano w zarząd polski. W wyremontowanych obiektach przystąpiono do realizacji pierwotnych funkcji - uruchomiono zakłady lecznicze i domy wypoczynkowe.

Dzisiejsze Świnoujście to prawdziwy nadmorski kurort, dysponujący sanatoriami, zakładami przyrodoleczniczymi, znakomitą bazą pobytową dla kuracjuszy i turystów. Oferta kulturalna adresowana do gości uzdrowiska jest w stanie zaspokoić najbardziej wybredne gusta. W amfiteatrze, Muszli Koncertowej i na Promenadzie Nadmorskiej odbywają się liczne imprezy: koncerty, festiwale, międzynarodowe projekty muzyczne i teatralne. Zadbano też o warunki do uprawiania sportu i aktywnej turystyki - lądowej i morskiej. Szlaki piesze, rowerowe, kajakowe - umożliwiają nabywanie sprawności przy jednoczesnym kontakcie z nieskażoną przyrodą. Rodzaj i zakres nowych inwestycji kurortowych bez wątpienia postawi Świnoujście w gronie najciekawszych kurortów europejskich.

W Świnoujściu leczy się m.in.: choroby kardiologiczne, dermatologiczne, pulmonologiczne, reumatologiczne, układu narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia, stany po mastektomii, otyłość. W uzdrowisku realizuje się wczesną rehabilitację kardiologiczną.

Herb Województwa Zachodniopomorskiego  Herb Świnoujścia

Herby: Województwo Zachodniopomorskie, Świnoujście


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby endokrynologiczne, osteoperoza, choroby skóry.

 

Do Świnoujścia zapraszają sanatoria i zakłady przyrodolecznicze:

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "SWAROŻYC"

72-600 Świnoujście, ul. E.Gierczak 1

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "BURSZTYN"

72-600 Świnoujście, ul. S.Żeromskiego 9

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ADAM I EWA"

72-600 Świnoujście, ul. E.Gierczak 2

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ADMIRAŁ"

72-600 Świnoujście, ul. S.Żeromskiego 13

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "BAŁTYK"

72-600 Świnoujście, ul. J.Słowackiego 23

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ŚWIATOWID"

72-600 Świnoujście, ul. E.Kasprowicza 12

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "TRZYGŁÓW"

72-600 Świnoujście, ul. Powstańców Śląskich 1

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "HENRYK"

72-600 Świnoujście, ul. H.Sienkiewicza 2

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE S.A.

ZAKŁAD PRZYRODOLECZNICZY "RUSAŁKA"

72-600 Świnoujście, ul. Powstańców Śląskich 2/4

Informacje i rezerwacje: tel. 91 321-44-52

 

 

Sanatorium Uzdrowiskowe "ENERGETYK"

72-600 Świnoujście, ul. Żeromskiego 4

Rezerwacje: tel. 91 321-24-83

 

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

    

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu