Portal Kurortów Polskich

 

 

 Uzdrowisko Nałęczów

Nałęczów jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu puławskiego i województwa lubelskiego. Kameralna miejscowość liczy ok. 4 tys.  mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone w północno - zachodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Płaskowyżu Nałęczowskim, w zbiegu rzek Bystrej i Bochotniczanki. Klimat nizinny, słabo bodźcowy, moderowany ukształtowaniem terenu i bogatą zielenią otoczenia. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Nałęczowa to klimat, naturalne wody mineralne i borowiny.

Uzdrowiskowa historia Nałęczowa sięga ostatnich lat XIX wieku. Na bazie odkrytych i wykorzystywanych znacznie wcześniej źródeł wód leczniczych uruchomiono zakład kąpielowy (Stare Łazienki). W czasie powstania listopadowego obiekt został zniszczony i rozgrabiony przez wojska rosyjskie. Jako formalną datę powstania uzdrowiska przyjmuje się 1878 rok. Wówczas to spółka, założona przez trzech lekarzy: Konrada Chmielewskiego, Wacława Lasockiego i Fortunata Nowickiego, wyremontowała obiekty uzdrowiskowe i w roku 1880 przyjęto pierwszych kuracjuszy. W pełni planowa działalność kuracyjna, podporządkowana idei rozwoju Nałęczowa jako kurortu, została podjęta w 1884 roku przez Zakład Leczniczy w Nałęczowie pod patronatem Rady Zakładu Leczniczego. Uzdrowisko - ogród, bo tak zaczęto nazywać Nałęczów, rozkwitało. Budowały się licznie wille, w stylu charakterystycznym dla szwajcarskich i włoskich kurortów. XVIII - wieczny Park Zdrojowy został powiększony o nowe aleje i wzbogacony o egzotyczne okazy drzew. Palmiarnia, pijalnia wód mineralnych, galerie, kawiarnie, sala balowa - nadawały uzdrowisku splendoru. Zjeżdżali tu licznie artyści, ludzie pióra, finansiści i przemysłowcy, politycy. I wojna światowa spowodowała duże straty materialne, zarówno w strukturze uzdrowiska - zdewastowane zostały urządzenia i obiekty - jak i w miejscowości. W okresie międzywojennym odbudowano zniszczenia, przywracając większość obiektów do pierwotnego stanu. W 1928 roku Nałęczów uzyskał status uzdrowiska, które odtąd działało pod pieczą Rady Zdrojowej. Ponowną przerwę w działalności spowodowała II wojna światowa. Powojenne uruchomienie uzdrowiska nastąpiło w roku 1954 w ramach utworzonego Przedsiębiorstwa Państwowego "Uzdrowisko Nałęczów".

Dziś Nałęczów to nowocześnie wyposażone uzdrowisko - jedyne w Polsce, o wyspecjalizowanym profilu leczenia - kardiologicznym. Dzięki znacznej dodatniej jonizacji powietrza, wspomagającej specjalistyczne leczenie uzdrowiskowe w sposób naturalny (obniżenie ciśnienia tętniczego), sprawniej postępuje proces powrotu do zdrowia. Wysokiej klasy specjaliści (diagnostyka kardiologiczna, rehabilitacja, balneologia, medycyna fizykalna)  zaordynują zindywidualizowany program leczenia, wskażą konieczne zabiegi i poprowadzą kurację. Warto zrobić prezent swojemu sercu i zabrać je do Nałęczowa.

 

W Nałęczowie leczy się: choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, nerwica sercowo - naczyniowa, stany po zawałach serca i zabiegach kardiochirurgicznych, schorzenia współistniejące).

  Herb Województwa Lubelskiego   

Herby: Województwo Lubelskie, Powiat Puławy, Nałęczów


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby kardiologiczne i nadciśnienie.

 

Choroby serca diagnozowane są coraz częściej jeszcze przed ich ujawnieniem się w postaci ostrej, zmuszającej do natychmiastowej interwencji kardiologicznej lub kardiochirurgicznej. Czynnikiem podstawowym wpływającym na podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu badań profilaktycznych jest wzrost świadomości na temat zagrożeń dla zdrowia i życia występujących w wyniku niesprawnego układu sercowo - naczyniowego. Oczywiście wzrost tej świadomości nie idzie w parze ze wzrostem dostępności do kompletnej diagnostyki. Nie miejsce tu, aby roztrząsać problem, dlaczego tak się dzieje. Tym niech zajmują się specjaliści od organizacji służby zdrowia. Naszym zadaniem jest wskazać stan faktyczny. Obniżyła się średnia wieku, przy której notuje się występowanie chorób serca, a "równouprawnienie" w tym zakresie obejmuje również kobiety. Przy tym trafiają one na leczenie z reguły w stanie znacznie gorszym niż mężczyźni. To niepokojące zjawisko i specjaliści biją na alarm. Wczesna rehabilitacja kardiologiczna (bezpośrednio po ostrych incydentach: zawał, choroba wieńcowa) w wielu krajach jest już normą. Pacjent po zakończeniu leczenia szpitalnego jest poddawany rehabilitacji, której celem jest przywrócenie właściwej wydolności fizycznej oraz - z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę - uruchomienie korzystnego stanu psychicznego. Powrót do aktywnego życia rodzinnego, zawodowego i towarzyskiego w wyniku przeprowadzonej rehabilitacji następuje sprawnie. Dzięki równolegle prowadzonej edukacji osoby po przebytych ostrych incydentach kardiologicznych mają szansę zmienić dotychczasowe nawyki, ktore sprzyjały rozwojowi choroby. O ile na palcach jednej ręki można policzyć ambulatoryjne ośrodki rehabilitacji kardiologicznej, w których pacjenci mogą korzystać ze współczesnych rozwiązań rehabilitacyjnych, to bardzo dobrze zaczyna wyglądać ta kwestia w uzdrowiskach i niektórych miejscowościach typu kurortowego. Rzecz w tym, że nie wszyscy kojarzą (spadek po poprzedniej epoce) uzdrowiska z nowoczesnym leczeniem, opartym na najwyższych standardach.  No i nie każdy trafi tu ze skierowaniem odpowiednio wcześnie. Dziś prezentujemy jedno z uzdrowisk: Nałęczów. Wiadomo od zawsze, że uzdrowiskową specjalizacją Nałęczowa jest leczenie chorób serca. Dzięki specjalistom, rozbudowanej bazie leczniczo - zabiegowej i miejscach pobytowych dla kuracjuszy (szpital kardiologiczny, sanatoria) można w Nałęczowie realizować złożone procesy poprawiania stanu zdrowia. Istotne dla "sercowców" są również miejscowe warunki klimatyczne i otoczenie. Naturalne wyciszenie organizmu w wydatny sposób sprzyja rehabilitacji kardiologicznej.

 

Stare Łazienki w uzdrowisku Nałęczów

 

foto: naleczow.pl

 

Portal Kurortów Polskich poleca

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

SZPITAL KARDIOLOGICZNY

24-150 Nałęczów, Al. Górskiego 5

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

W szpitalu Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

SANATORIUM "KSIĄŻĘ JÓZEF"

24-150 Nałęczów, Al. Kasztanowa 6

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

 

 

 

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

SANATORIUM "FORTUNAT"

24-150 Nałęczów, Al. Kościuszki 7

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

CENTRUM ZABIEGÓW WODNYCH  "STARE ŁAZIENKI"

24-150 Nałęczów, Al. Kościuszki 7

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

"JESIENNA REZYDENCJA"

24-150 Nałęczów, Al. Kościuszki 7

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

 

 

ZAKŁAD LECZNICZY UZDROWISKO NAŁĘCZÓW S.A.

"PAWILON ANGIELSKI"

24-150 Nałęczów, Al. Małachowskiego 1

Rezerwacje indywidualne: tel. 81 501 60 27

 

 

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ROLNIK"

24-150 Nałęczów, ul. Górskiego 14

Tel. 81 501 47 51

W obiekcie sala intensywnego nadzoru kardiologicznego

 

 

Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy

21-150 Nałęczów, ul. Górskiego 6

tel.  81 501 42 08

 

Sanatorium Uzdrowiskowe ZNP

24-150 Nałęczów, ul. Głowackiego 7

tel. 81 501 47 05

 

SANATORIUM UZDROWISKOWE "CICHE WĄWOZY"

NZOZ w Nałęczowie

24-150 Nałęczów, ul. Głowackiego 12

tel. 81 501 42 51

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu