Portal Kurortów Polskich

 

 


 

Wiadomości z kurortów


Modernizja w uzdrowisku Krynica - Zdrój.

 

Mieszkańcy, turyści i kuracjusze przyjeżdżający do Krynicy-Zdroju już za dwa lata będą mogli odpoczywać w zupełnie odmienionym parku Dukieta oraz na skwerze przy Bulwarach Dietla. Przyjemniej odpoczywać ma się też nad potokiem Kryniczanka, którego koryto zostanie przebudowane.
Jak informuje Urząd Miejski w Krynicy - Zdroju, burmistrz miasta Dariusz Reśko odebrał z rąk wicemarszałka Stanisława Sorysa, Leszka Zegzdy, odpowiedzialnego w zarządzie województwa m.in. za turystykę oraz radnego województwa Stanisława Pasonia dwie umowy gwarantujących dofinansowanie na prawie 12 mln zł.
Metamorfozę przejdą park Dukieta oraz skwer przy Bulwarach Dietla. Dzięki dofinansowaniu zasadzone zostaną też nowe rośliny, a całości blasku będą nadawać nowe, stylowe i - co równie ważne - energooszczędne latarnie.Ochłody w ciepłe dni będzie można szukać też w pobliżu nowoczesnych fontann, które powstaną w parku Dukieta. Z kolei po długich spacerach odpoczynek będzie można znaleźć na specjalnych schodach z wygodnymi siedziskami i leżakami. Na te projekty przeznaczono ze środków RPO prawie 12 mln zł.

Urząd przypomina, że pod koniec września została podpisana umowa na renowację Polany Janówki, która zakłada utworzenie w centrum uzdrowiska nowoczesnej przestrzeni wypoczynkowej, z której będą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i kuracjusze.

Pomiędzy placem Dietla a pijalną ''Jana'' powstanie ogród, w którym pojawią się nie tylko nowe rośliny, ale też reprezentacyjny plac z odnowioną fontanną i stylowymi latarniami. Przebudowany zostanie też m.in. modernistyczny mostek nad potokiem Palenica.

 

Źródło: tekst i grafika - Rynek Zdrowia

18 listopada 2017 17:47


Smutna wiadomość

Odszedł Pan Marek Maćkowiak (1943 - 2017). Pan Marek to wyjątkowa postać w dziejach Wysowej - Zdroju. Był kimś więcej niż tylko wieloletnim zarządcą “Uzdrowiska Wysowa” S.A. Pracował tutaj od 1975 r. będąc wicedyrektorem, a w latach 1992 - 2006 pełnił funkcję prezesa zarządu.
Ratował dobrym słowem w sytuacjach beznadziejnych, zawsze służył pomocą, a swoim wyjątkowym poczuciem humoru potrafił rozluźnić każdą napiętą sytuację. Właśnie dlatego jego odejście tak bardzo boli.
Łączymy się z rodziną w żałobie i smutku.
Pożegnanie Pana Marka Maćkowiaka nastąpiło w piątek 17.11 o godz. 13.00 w Kaplicy Cmentarnej w Wysowej - Zdroju.

18 listopada 2017


Gołdap nie tylko na lato.
 

Gołdap to największy z ośrodków narciarstwa zjazdowego w północno - wschodniej Polsce.
Natomiast Piękna Góra (272 m n.p.m.) posiada najlepsze w tej części polski warunki naturalne do uprawiania tego rodzaju sportu. Wzdłuż tras zjazdowych (350, 500 i 750 m) znajdują się wyciągi narciarskie (2 wyciągi orczykowe oraz usytuowana obok zajazdu, przy najdłuższej trasie zjazdowej, dwuosobowa kolej krzesełkowa). Na dodatek za szczytu Pięknej Góry w kierunku zajazdu prowadzi ponad kilometrowej długości, betonowy tor saneczkowy, który wykorzystywany może być zimą i latem. Strudzeni i zmarznięci mogą skorzystać z usług pobliskiego zajazdu, także, znajdującej się na szczycie, kawiarni obrotowej. Na snowboardzistów czeka najlepszy snowpark w regionie. Stoki narciarskienaśnieżane i ratrakowane, a po zmroku oświetlone. Na nowicjuszy czekają szkółki narciarskie i snowboardowe, lekcje prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów.Przy okazji zimowego pobytu - warto pamiętać, że Gołdap to przede wszystkim uzdrowisko z sanatorium oraz szpitalem uzdrowiskowym, wzmacniające szanse na poprawę stanu zdrowia. Nie zawadzi więc - planując zimowy pobyt - wzbogacić go o solidną porcję zabiegów uzdrowiskowych. Sporo się tu zmieniło na lepsze w ostatnim czasie. Bogata struktura uzdrowiskowa jest tego dowodem.


Mazurskie tężnie solankowe

Czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 metrów, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi - jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.
Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim: górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres, czy ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu poprzez działanie bakteriobójcze.

 

Źródło i foto: www.http://uzdrowiskogoldap.pl/


XXI Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologicznym i XV Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości DIABETICA EXPO 2017 w Toruniu

W dniach 22-23.09.2017 odbyło się XXI Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologicznym i XV Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości DIABETICA EXPO 2017 w Toruniu gdzie dwie nagrody:
- specjalne wyróżnienie Komisji Konkursowej za WCZASY LECZNICZE DLA DIABETYKÓW
- a także I miejsce w kategorii produkt spożywczy za WODĘ LECZNICZĄ HENRYK

otrzymało Uzdrowisko Wysowa S.A.


AED bliskie sercu w Ciechocinku

Ciechocinek może pochwalić się dwoma nowymi, ogólnodostępnymi defibrylatorami AED. Nowoczesne urządzenia pojawiły się wewnątrz Hali Sportowej przy ulicy Lipnowskiej oraz na ścianie zewnętrznej budynku Kina Zdrój, tuż przy wejściu głównym.

Zakup Lifepaków CR Plus to wynik wybranego przez mieszkańców projektu ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. W ramach wdrożenia programu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylacji przeprowadzone zostało również profesjonalne szkolenie na temat Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, a także obsługi AED – dodaje.
Program PAD zakłada przede wszystkim instalację defibrylatorów w miejscach dużego zagęszczenia ludności, w których przypadek Nagłego Zatrzymania Krążenia odnotowano na przestrzeni ostatnich 5 lat przynajmniej raz. W Polsce NZK dotyka ponad 40 tys. osób i według danych GUS, aż 46% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu krążenia.

 


Lifepak CR Plus to w pełni zautomatyzowane urządzenie, dzięki czemu jego obsługa jest intuicyjna i nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych umiejętności, a tym bardziej wiedzy medycznej. Aby poprawnie wykonać defibrylację przy użyciu AED wystarczą tylko dwie czynności – należy otworzyć urządzenie i prawidłowo przykleić elektrody – mówi Piotr Kubiszewski z DefiMed, firmy przeprowadzającej wdrożenie w Ciechocinku. Przez cały proces poprowadzą nas instrukcje głosowe i graficzne, więc zupełnie nie musimy obawiać się, że coś zrobimy źle. Najważniejsze jest podjęcie działania, bo dzięki temu szansa na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia wzrasta z 5% aż do 70%! Nie bójmy się pomagać – dodaje. 

 

 

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.

 

Reklama w portalu

 

Tagi: uzdrowiska polskie, sanatoria uzdrowiskowe, medical spa, kurorty w polsce, imprezy kulturalne w uzdrowiskach