Portal Kurortów Polskich

Uzdrowisko Szczawno - Zdrój

Szczawno - Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu wałbrzyskiego i województwa dolnośląskiego. Miejscowość liczy ok. 6 tys. mieszkańców. Uzdrowisko typu podgórskiego, położone w Górach Wałbrzyskich, z klimatem łagodnie i średniobodźcowym, moderowanym przez zwarte obszary leśne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Szczawna - Zdroju to naturalne wody mineralne (szczawy wodorowęglanowo - sodowo - wapniowo - magnezowe) i klimat.

Lecznicze właściwości wód mineralnych w okolicach Szczawna zostały potwierdzone i po raz pierwszy opisane w XVI wieku. Korzystne oddziaływanie wód na organizm znano tu znacznie wcześniej, ale dopiero rozwój nauki - w tym nauk medycznych - spowodował, że zainteresowano się tym zagadnieniem na dworach panujących. Osobą, która w szczególnie znaczący sposób wpłynęła na rozwój systematycznych badań nad naturalnymi surowcami leczniczymi, był lekarz Caspar Schwenckfeldt. Osiedlony i praktykujący w Jeleniej Górze, był z zamiłowania badaczem roślin i minerałów. Jego liczne opracowania naukowe legły u wczesnych podstaw balneologii. Hirschbergischen Warmen Bades  - opracowanie z 1605 roku na temat gorących źródeł w okolicach Jeleniej Góry - dostarczyło specjalistycznej wiedzy również przyszłym inwestorom uzdrowiskowym. Pierwsze sanatorium w Szczawnie powstało w 1815 roku. W krótkim czasie w powstającym kurorcie zbudowano i wyposażono liczne obiekty. Zgodnie z modą i standardami, które wówczas obowiązywały w ekskluzywnych kurortach Szwajcarii, Austro - Węgier i Prus, również w Szczawnie pojawiły się liczne obiekty towarzyszące: kawiarnie, restauracje, pijalnia wód mineralnych, teatr, sale koncertowe, parki, spacerowe aleje. Ostateczny kształt uzyskał kurort na przełomie XIX i XX wieku. Wiele z obiektów przetrwało do dziś w doskonałej formie, chociażby Teatr Zdrojowy z 1896 roku. W jego wspaniałych wnętrzach odbywają się festiwale, koncerty, wystawiane są sztuki. W atmosferę tamtej epoki możemy się przenieść, odwiedzając stylową herbaciarnię. Dzisiejsze uzdrowisko Szczawno - Zdrój, z pieczołowicie restaurowaną infrastrukturą, jest przede wszystkim znakomicie wyposażonym ośrodkiem leczniczym, rehabilitacyjnym i wypoczynkowym. Dodatkowa oferta usługowo - medyczna, pobytowa, kulturalna, turystyczna i rekreacyjna sprawiają, że powrót do zdrowia nie jest uciążliwy, a wrażenia estetyczne pozostają na długo w pamięci.

W Szczawnie - Zdroju leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu (reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, stany po złamaniach kości, uszkodzenia aparatu ruchu: skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia); choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa, rozedma płuc, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie krtani i tchawicy, przewlekłe nieżyty nosa, pylica płuc); choroby układu moczowego (przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, kamica moczowa, stany po infekcjach dróg moczowych); choroby układu krążenia (nadciśnienie, zaburzenia ukrwienia kończyn górnych i dolnych, stany po przebytym zawale serca); choroby układu pokarmowego (stany pooperacyjne pęcherzyka żółciowego, nieżyty żołądkowo - jelitowe, przewlekłe zapalenie trzustki i dróg żółciowych); choroby przemiany materii (cukrzyce typu I i II, otyłość, dna moczanowa); choroby układu nerwowego (nerwobóle, porażenia nerwów obwodowych, nerwowość, stres).

Uzdrowiskowe leczenie dzieci obejmuje m.in.: choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa, choroby nosa i gardła, choroby alergiczne, przewlekłe zapalenie zatok); choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii, wady postawy, mózgowe porażenie dziecięce.

Herb Województwa Dolnośląskiego  Herb Szczawno-Zdrój   

Herby: Województwo Dolnośląskie, Szczawno - Zdrój


 

Sanatoria Dolnośląskie - Sanatorium Uzdrowiskowe "Azalia"


Foto: Sanatoria Dolnośląskie

 

Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, cukrzyca, otyłość, osteoperoza, choroby nerek i dróg moczowych.
 

Do Szczawna - Zdroju zapraszają sanatoria i szpitale uzdrowiskowe:

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "DOM ZDROJOWY"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul. Kolejowa 14

tel. 74 849 31 30

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "DĄBRÓWKA"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Wojska Polskiego 5

tel. 74 849 32 51

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ANKA"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Wojska Polskiego 6

tel. 74 849 32 51

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "MŁYNARZ"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Wojska Polskiego 3

tel. 74 849 32 51

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "MIESZKO"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Wojska Polskiego 4

tel. 74 849 32 51

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SZPITAL UZDROWISKOWY "KORONA PIASTOWSKA"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Wojska Polskiego 1

tel. 74 849 32 45

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SZPITAL UZDROWISKOWY "CIS"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul. H.Sienkiewicza 5

tel. 74 849 32 45

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "PIONIER"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.I.Potockiego 4

tel. 74 849 32 45

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ZACISZE"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul.Okrężna 5

tel. 74 849 32 20

 

NFZ  ZUS  PFRON

 

UZDROWISKO SZCZAWNO - JEDLINA S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE DLA DZIECI "ZUCH"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul. H.Sienkiewicza 10

tel. 74 849 32 74

Przy sanatorium funkcjonuje zespół szkół

NFZ  ZUS  PFRON

 

Sanatoria Dolnośląskie Sp. z o.o.

SANATORIUM UZDROWISKOWE

"AZALIA"

58-310 Szczawno - Zdrój, ul. Ofiar Katynia 3/5

tel. 74 664 26 30

  NFZ  PFRON

 


Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu