Portal Kurortów Polskich

Uzdrowisko Solec - Zdrój

 

Solec - Zdrój jest wsią uzdrowiskową, wchodzącą administracyjnie w skład powiatu buskiego i województwa świętokrzyskiego. Miejscowość liczy ok. 1 tyś. mieszkańców. Uzdrowisko nizinne, położone na obrzeżu Wyżyny Małopolskiej w Niecce Nidziańskiej. Klimat nizinny, umiarkowanie bodźcowy, moderowany przez obszar leśny (drzewostan sosnowy), przylegający do uzdrowiska. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Solca - Zdroju, to naturalne wody mineralne o wysokim stopniu mineralizacji (solanka chlorkowo - jodkowo-sodowo - bromkowo - siarczkowa), borowiny i klimat.

 

Uzdrowiskowa historia Solca - Zdroju sięga wczesnych lat XIX wieku i jest związana z odkryciem zasobnych źródeł solankowych (1815 rok). Prowadzone badania poszukiwawcze nad złożami soli i solanek w rejonie Solca były częścią prac, realizowanych w całym regionie. Pierwszym inwestorem uzdrowiskowym był Karol Goddefroy. Po potwierdzeniu leczniczych właściwości wód soleckich i nabyciu podstawowej wiedzy zdrojowej w Busku, wybudował obiekty kuracyjne i dom gościnny dla kuracjuszy. W 1837 roku dokonano oficjalnego wpisania zdrojowiska soleckiego do rejestru uzdrowisk. Nadany status potwierdzał walory kuracyjne miejscowości, podnosił też rangę kurortu. Właściciel obiektów zadbał również o infrastrukturę towarzyszącą: hotel, salę balową - będącą jednocześnie miejscem spotkań towarzyskich - podstawy parku zdrojowego, kawiarnię. Okres pełnego rozwoju i stabilnego funkcjonowania uzdrowiska przypada na lata międzywojenne. Od 1905 roku, na wcześniejszym wytyczeniu, zaczęto urządzać prawdziwie kurortowy Park Zdrojowy z licznymi gatunkami drzew i krzewów egzotycznych. Po jego finalnym zagospodarowaniu, otoczył on zielenią kolejno oddawane do eksploatacji obiekty lecznicze i pobytowe. W 1910 roku oddano do użytku pawilon pensjonatowy "Jasna", w 1918 roku sanatorium z salą koncertową, a w roku 1925 - Łazienki. II wojna światowa przerwała rozwijającą się działalność uzdrowiskową. Obiekty uległy częściowej dewastacji za sprawą stacjonujących tu jednostek sztabowych i pomocniczych oraz obsady nadzorczej służby Baudienst (w rzeczywistości - obozu pracy przymusowej). Bezpośrednio po zakończeniu wojny uzdrowisko zostało włączone - w ramach zarządu państwowego - w skład Uzdrowiska Busko - Solec. Spadkobiercy prawowitych właścicieli - rodziny Daniewskich i Dzianottów - odzyskali prawa właścicielskie w 2000 roku.

 

Obecne uzdrowisko Solec - Zdrój kontynuuje tradycje lecznicze, goszcząc kuracjuszy w odrestaurowanych i nowocześnie wyposażonych obiektach. Niezaprzeczalnym atutem uzdrowiska jest jego kameralność. W spokojnej atmosferze, w otoczeniu kojąco oddziałującej przyrody - wraca się do pełnej sprawności o wiele łatwiej i skuteczniej. Tu można znaleźć idealne warunki do wypoczynku i rekreacji. Trasy spacerowe i rowerowe (wypożyczalnia rowerów na miejscu), wodne wycieczki po akwenie pobliskiego zalewu (kajaki, rowery wodne) - to propozycja dla aktywnych. Park Zdrojowy, kawiarnia, biblioteka - zapraszają każdego. Wartościową propozycją w zakresie profilaktyki zdrowotnej są spotkania tematyczne z lekarzami.

 

W uzdrowisku Solec - Zdrój leczy się m.in.: schorzenia narządu ruchu (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, stany po urazach); schorzenia neurologiczne (zapalenie korzonków nerwowych, dyskopatie, nerwobóle); choroby układu krążenia, choroby skóry, choroby układu oddechowego, zatrucia organizmu metalami ciężkimi (m.in.: ołów, arsen, rtęć, bizmut).  W Solcu - Zdroju można korzystać z uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego oraz uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego. 

Herb Województwa Świętokrzyskiego  Herb powiatu buskiego  Herb Gminy Solec   

Herby: Województwo Świętokrzyskie, Powiat Busko - Zdrój, Gmina Solec

 


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby układu nerwowego, choroby reumatologiczne, osteoperoza, choroby skóry.

 

Do Solca - Zdroju zapraszają:

 

 

UZDROWISKO SOLEC - ZDRÓJ Sp. z o.o.

Sanatorium "JASNA", Sanatorium "ŚWIT",

Willa "PRUS", Willa "IRENA", Łazienki

28-131 Solec - Zdrój, ul. 1 Maja 1

tel. 41 377-60-17

 

HOTEL MEDICAL SPA

"MALINOWY ZDRÓJ"

28-131 Solec - Zdrój, ul. Leśna 7

Rezerwacja: tel. 41 370-40-04

 

Europejski Certyfikat Medical Wellness

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu