Portal Kurortów Polskich

 

Uzdrowisko Piwniczna - Zdrój

Piwniczna - Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu nowosądeckiego i województwa małopolskiego. Miejscowość liczy ok. 6 tys. mieszkańców. Uzdrowisko podgórskie, położone w Beskidzie Sądeckim nad rzeką Poprad. Klimat górski, umiarkowanie bodźcowy, łagodzony przez zalesione zbocza (przewaga drzewostanu iglastego), otaczające dolinę. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Piwnicznej - Zdroju to klimat i naturalne wody mineralne (wodorowęglanowo - magnezowo - wapniowo - żelaziste).

Uzdrowiskowa historia Piwnicznej - Zdroju rozpoczyna się w roku 1880. Wówczas to Juliusz Korwin Gąsiorowski - lwowski lekarz -zarekomendował do stosowania w leczeniu występujące w okolicach Piwnicznej wody mineralne. Badania nad występowaniem oraz właściwościami wód prowadzone były w całej dolinie Popradu również przez innych naukowców, a ukierunkowane były docelowo na kuracyjne zagospodarowanie źródeł naturalnych i odwiertów. Planowa działalność uzdrowiskowa zostaje podjęta w 1932 roku. Wykonano odwiert, z którego wodę kierowano bezpośrednio do Zakładu Zdrojowego. Wybudowano pijalnię i pensjonaty dla kuracjuszy, urządzono zgodnie z kurortowymi standardami Park Zdrojowy. Istniejące projekty rozwojowe przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu wznowiono funkcje uzdrowiskowe, odbudowując bazę pobytową i urządzenia. Status uzdrowiska został nadany Piwnicznej w 1967 roku.

Obecnie Piwniczna - Zdrój to gościnna miejscowość uzdrowiskowo - turystyczna, przyciągająca przede wszystkim spokojem, krajobrazem, klimatem i atmosferą niewielkiego kurortu. Liczne szlaki turystyczne umożliwiają wędrówki piesze latem, a trasy narciarskie zimą. Amatorzy kolarstwa górskiego mają tu do dyspozycji kilka tras rowerowych o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności. Są wśród nich takie, których pokonywanie zaleca się tylko odpowiednio przygotowanym rowerzystom. Warto - przy okazji pobytu kuracyjnego - wybrać się stąd do okolicznych miejscowości, a po drodze napić się wód mineralnych bezpośrednio w miejscach ich naturalnych wypływów. "Piwniczanki" można też spróbować w nowej pijalni - należy to do uzdrowiskowego rytuału. Park na Kicarzu umożliwia odbywanie spacerów tym, którzy nie preferują dalekich wycieczek. Kuracjusze i turyści mogą też uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych, dostarczających wielu wrażeń. Przez cały rok czynna jest "Pijalnia Artystyczna".

W Piwnicznej - Zdroju leczy się m.in.: schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych,  reumatologiczne schorzenia narządu ruchu, schorzenia układu trawiennego. Do dyspozycji kuracjuszy jest dobrze wyposażona baza zabiegowa, a doświadczony personel pomaga w sprawnym powrocie do zdrowia. Lecznicza oferta uzdrowiskowa jest wzbogacona o możliwość korzystania z zabiegów w jaskini solnej. Przy schorzeniach laryngologicznych, schorzeniach dróg oddechowych, niektórych chorobach skóry, a także dla podniesienia odporności organizmu - pobyt w komorze solnej jest wskazany.

  Herb Województwa Małopolskiego  Herb powiatu nowosądeckiego   Herb Piwnicznej-Zdroju  

Herby: Województwo Małopolskie, Powiat Nowy Sącz, Piwniczna - Zdrój


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby reumatologiczne, choroby górnych dróg oddechowych, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia.

 

Do Piwnicznej - Zdroju zaprasza:

 

SANATORIUM UZDROWISKOWE "LIMBA"

33-350 Piwniczna - Zdrój, ul. Krynicka 3

tel. 18 446-42-23

NFZ  PFRON

 Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu