Portal Kurortów Polskich

 

 

Uzdrowisko Kudowa - Zdrój

 

Kudowa - Zdrój jest miastem, wchodzącym administracyjnie w skład powiatu kłodzkiego i województwa dolnośląskiego. Liczy około dziesięciu tysięcy mieszkańców. Jest uzdrowiskiem podgórskim (od 200 do 400 m n.p.m.). Miejscowość jest oparta o Góry Stołowe i Wzgórza Lewińskie, których zbocza stanowią naturalną barierę przed północnymi i północno - wschodnimi wiatrami. Wystawienie na stronę południową powoduje, że klimat jest tu łagodniejszy (nisko i średnio bodźcowy) niż na pozostałym obszarze Kotliny Kłodzkiej. Dodatkowym czynnikiem moderującym są zwarte obszary leśne (przewaga drzewostanu świerkowego, sosnowego i bukowego). Podstawowym tworzywem uzdrowiskowym Kudowy - Zdroju są naturalne wody mineralne.

 

 

Foto: Hotel Kudowa**** Manufaktura Relaksu

Pierwsze pisane informacje na temat kudowskich źródeł pochodzą z roku 1580. O leczących właściwościach wód w 1625 roku wzmiankował kronikarz Aelurius. Zorganizowane formy działalności uzdrowiskowej datuje się na rok 1636, gdy to uruchomiono pierwsze drewniane urządzenia kąpielowe. Podbudowę naukową do leczniczego stosowania wód mineralnych dały analizy, przeprowadzone przez doktora Kremera i doktora Ohmba (1694 i 1705). Nowoczesna struktura ówczesnego kurortu - w oparciu o plan - zapoczątkowana została w 1787 roku przez barona von Stillfrieda, właściciela Kudowy. Uporządkowano podtopione otoczenie źródła, pobudowano obiekty kuracyjne i pobytowe, założono od podstaw park zdrojowy. Oczywiście skala przedsięwzięcia była znacząca wyłącznie na tamte czasy. Dzisiaj raczej na nikim nie zrobi wrażenia "ogrom" inwestycyjny: dwadzieścia wanien, kilkanaście skromnie wyposażonych pomieszczeń mieszkalnych, brak dróg dojazdowych. Wraz z upływem czasu, zmianami kolejnych właścicieli i postępem w naukach medycznych uzdrowisko rozwijało się. Warunki tego rozwoju dyktowane były również modą na "bywanie u wód". W Kudowie - tak jak w innych, zagranicznych kurortach - kwitło życie towarzyskie i kulturalne, a elitarność kuracjuszy przekładała się wprost na charakter miejscowości. Luksusowe obiekty kuracyjne, restauracje i kluby, kawiarnie, wille, pensjonaty - wszystko to dodawało Kudowie splendoru i przyciągało nowych gości. Wojny, przetaczające się przez Europę, szczęśliwie ominęły uzdrowisko, a obiekty ocalały w stanie nienaruszonym. Po zakończeniu II wojny światowej działalność uzdrowiskową podjęto niemal natychmiast, jednak dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku dokonano licznych modernizacji, również w infrastrukturze miejskiej. Kudowa - Zdrój to również miejscowość turystyczno - wypoczynkowa. Coraz częściej funkcje kuracyjne i wypoczynkowe łączą się - jak w każdym nowoczesnym kurorcie.

W Kudowie - Zdroju leczy się m.in.: choroby układu krwiotwórczego (niedokrwistość); choroby ortopedyczno - urazowe (stany po urazach ortopedycznych, wady postawy, schorzenia narządu ruchu);  choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, miażdżyca tętnic wieńcowych serca, zmiany zwyrodnieniowe i pozapalne mięśnia sercowego, stany po zawale, stany po operacjach zastawek); choroby reumatologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, reumatyzm tkanek miękkich, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa); choroby przewodu pokarmowego (celiaklia), otyłość, nadczynność tarczycy. Rehabilitacja i leczenie dzieci obejmuje m.in.: porażenia i niedowłady, skoliozy wieku rozwojowego, zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych, zespoły bólowe kręgosłupa, choroby przeciążeniowe narządu ruchu, zaburzenia ukrwienia kości, wady rozwojowe, choroby tkanki chrzęstnej, usprawnienia oprotezowane po amputacjach, usprawnienia po długotrwałych unieruchomieniach, choroby hematologiczne, choroby onkologiczne (stany po chemioterapii i radioterapii).

Herb Województwa Dolnośląskiego  Herb Kudowa-Zdrój 

Herby: Województwo Dolnośląskie, Kudowa - Zdrój


Kierunki lecznicze uzdrowiska: choroby ortopedyczno – urazowe, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby naczyń obwodowych, choroby układu trawienia, choroby endokrynologiczne, choroby krwi i układu krwiotwórczego.
 

Do Kudowy - Zdroju zapraszają sanatoria, szpitale uzdrowiskowe, hotele SPA:

 

 

UZDROWISKA KŁODZKIE S.A.

Grupa PGU

SZPITAL UZDROWISKOWY "ZAMECZEK"

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Moniuszki 1

Informacja: tel. 74 868 04 00

 

 

UZDROWISKA KŁODZKIE S.A.

Grupa PGU

SZPITAL UZDROWISKOWY "POLONIA"

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Moniuszki 2

Informacja: tel. 74 868 04 00

 

 

UZDROWISKA KŁODZKIE S.A.

Grupa PGU

SANATORIUM UZDROWISKOWE "KOGA"

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Warszawska 6

Informacja: tel. 74 868 04 00

 

 

UZDROWISKA KŁODZKIE S.A.

Grupa PGU

SANATORIUM UZDROWISKOWE "ZACISZE"

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Słowackiego 12

Informacja: tel. 74 868 04 00

 

 

UZDROWISKA KŁODZKIE S.A.

Grupa PGU

OŚRODEK LECZENIA OTYŁOŚCI U DZIECI "JAGUSIA"

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Słoneczna 17

Informacja: tel. 74 866 17 33

Przy Ośrodku funkcjonuje szkoła

 

 

24 Wojskowy Szpital

Uzdrowiskowo - Rehabilitacyjny

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Zdrojowa 34

Rezerwacja: tel. 74 866 14 04

W szpitalu działa poradnia rehabilitacyjna

 

SPZOZ

Sanatorium "BRISTOL" MSWiA

57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Okrzei 1

Rezerwacje: tel. 74 866 12 01 w. 091

 

Sanatoria Dolnośląskie Sp. z o.o.
Szpital Rehabilitacyjny Hematologiczny dla Dzieci "ORLIK"
57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Bukowina 1

tel. 74 866 32 62

Sugerowany wspólny pobyt rodziców

z dziećmi do lat 7

W szpitalu: przedszkole,

szkoła podstawowa i gimnazjum

 

Hotel***Adam&Spa
57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Lubelska 1a

Recepcja hotelu - rezerwacje:

tel. + 48 74 866 42 46


 

 

Hotel Kudowa **** Manufaktura Relaksu
57-350 Kudowa - Zdrój, ul. Buczka 16

Hotel Kuracyjny Przyjazny Seniorom

Recepcja / Rezerwacje indywidualne
tel. +48 74 866 50 00

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

 

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe

w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu