Portal Kurortów Polskich

Sanatorium Uzdrowiskowe "GOŁĄBEK I OPATRZNOŚĆ" w Rymanowie - Zdroju
Rymanów - Zdrój położony jest 4 km na południe od miasta w dolinie Taboru, wśród gór zwanych Wzgórzami Rymanowskimi, które od wschodu osiągają wysokość 668 m n.p.m. Uzdrowisko leży na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor i jej prawego dopływu – Czarnego Potoku, na wysokości od 360 do 390 m n.p.m. W Rymanowie krzyżują się drogi biegnące z Krosna w stronę Sanoka oraz Rzeszowa, Przemyśla i Brzozowa, na południe przez Uzdrowisko w stronę Jaślisk.
Dojazd do Uzdrowiska:
Bezpośredni dojazd komunikacją PKS z następujących miast: Warszawa, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Rzeszów, Dębica, Mielec.
Dojazd komunikacją PKP do Krosna, a następnie PKS lub Bus do Rymanowa - Zdroju.

Profil leczniczy Rymanowa - Zdroju jest oparty na szczególnych walorach przyrodoleczniczych klimatu i wód mineralnych. Unikalność klimatu polega na tym, że wykazuje on cechy klimatu górskiego, a dzięki znacznej zawartości jodu również cechy klimatu morskiego. Charakteryzuje się dużą zawartością ozonu, soli oraz względnie wysoką wilgotnością powietrza. Warto zwrócić też uwagę na to, że Rymanów - Zdrój leży w jednym z najczystszych ekologicznie rejonów naszego kraju.

Pobyt w uzdrowisku umożliwia miłe spędzanie czasu dorosłym i małym kuracjuszom. Dla dzieci organizowane są liczne imprezy rozrywkowe. W sąsiedztwie Uzdrowiska znajdują się korty tenisowe, boisko do siatkówki i dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci w parku zdrojowym. Urozmaicony teren wokół Zdroju pozwala na uprawianie górskiej turystyki pieszej i rowerowej. Często organizowane są zawody rowerowe, biegi uliczne dla dzieci i dorosłych.

Co leczymy

Profile Uzdrowiska opierają się na wykorzystaniu walorów miejscowego klimatu oraz naturalnych wód mineralnych i peloidów.
Obejmują one następujące kierunki lecznicze:
● choroby górnych dróg oddechowych: przewlekłe i nawracające zapalenia gardła, migdałków i krtani, zapalenia zatok obocznych nosa, schorzenia górnych dróg oddechowych na tle alergicznym,
● choroby dolnych dróg oddechowych: nawracające zapalenia oskrzeli i płuc, dychawica oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, stany po resekcji tkanki płucnej,
● choroby układu krążenia: choroba niedokrwienna serca, stany po zawale mięśnia sercowego, stany po operacjach kardiochirurgicznych, nadciśnienie tętnicze,
● choroby ortopedyczno – urazowe oraz reumatologiczne: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, wielomiejscowe dysfunkcje narządu ruchu w następstwie zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych, stany po urazach, reumatoidalne zapalenie stawów, zzsk, wrodzone deformacje narządu ruchu, skoliozy i wady postawy,
● choroby nerek i dróg moczowych: przewlekłe zakażenia dróg moczowych, kamica układu moczowego, stany pooperacyjne wad wrodzonych układu moczowego.

Uzdrowiskowe leczenie dzieci - Oferujemy
 

Pobyty lecznicze dla dzieci ze schorzeniami:


● górnych i dolnych dróg oddechowych o podłożu infekcyjnym i alergicznym,
● nerek i dróg moczowych,
● ortopedyczno – urazowymi – wady postawy, skoliozy, wrodzone i nabyte deformacje narządu ruchu, mózgowe porażenie dziecięce, rehabilitacja pooperacyjna i powypadkowa,
● reumatologicznymi.

 

Pełen zakres świadczeń medycznych i opiekuńczo-wychowawczych:
 

● zapewniamy dzieciom całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską,
● szeroki wachlarz zabiegów z zakresu balneoterapii, fizykoterapii, kinezyterapii, kurację pitną,
● leczenie dietetyczne,
● diagnostykę specjalistyczną,
● kontynuację nauki w szkole sanatoryjnej i opiekę wychowawczą.


Sanatorium Uzdrowiskowe ,,Gołąbek – Opatrzność” oferuje 27 dniowe pobyty lecznicze w ramach podpisanej z NFZ umową zakresie uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci w wieku 3 do 6 lat pod opieką opiekuna. Pobyt odbywa się za pełną odpłatnością dla opiekuna, zaś dla dziecka w całości jest refundowany przez NFZ. W pokojach 2,3,4 – osobowych częściowo z pełnym węzłem sanitarnym, TV-sat, bezprzewodowym dostępem do Internetu (HOT SPOT) jednorazowo może przebywać 71 osób.
Pacjenci mają zapewnioną całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską.
 

Baza zabiegowa znajduje się w Uzdrowiskowym Zakładzie Przyrodoleczniczym usytuowanym w Szpitalu Uzdrowiskowym „Eskulap” – odległym około 150m.


GOŁĄBEK

Willa „POD GOŁĄBKIEM” - należy do najstarszych w Rymanowie - Zdroju. Wybudowana została w 1882r., posiadała salę balową i restaurację. Jako jedna z nielicznych przetrwała do dnia dzisiejszego. W 1940 roku rodzina Potockich pozostała w Rymanowie Zdroju i zamieszkała w tej willi.

 


 

OPATRZNOŚĆ

Willa „OPATRZNOŚĆ” – jeden z najstarszych, zachowanych obiektów Rymanowa - Zdroju, wybudowany w 1881r. W 1934r. willa „Opatrzność” była siedzibą Administratora Apostolskiego Łemkowszczyzny, która obejmowała 118 parafii Kościoła Grekokatolickiego. Urzędowali tu mianowani przez papieża Priusa XI administratorzy: ks. Bazyli Maściuch, ks. Prałat Jan Polański i ks. dr Jakub Medwecki do 30 kwietnia 1938r., kiedy to siedzibę AAŁ przeniesiono do Sanoka.

 


Skarbem Rymanowa - Zdroju są naturalne źródła wód leczniczych Tytus, Klaudia i Celestyna, odkryte w 1876 roku. Latem wody lecznicze oferowane są kuracjuszom i turystom w stylowej pijalni wód mineralnych, natomiast zimą można korzystać ze zdrojów czerpanych w szpitalach uzdrowiskowych ESKULAP i ZIMOWIT.

 

TYTUS - 0,85% szczawa - chlorkowo-sodowa, żelazista, bromkowa, jodkowa, borowa

Wskazania lecznicze - choroby układu oddechowego, choroby wieku dziecięcego, układu krążenia, przemiany materii, zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego

KLAUDIA - 0,85% szczawa - chlorkowo - sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa

Wskazania lecznicze - choroby wieku dziecięcego, nieżyty żołądka, choroba skóry, miażdżyca tętnic, zmiany gośćcowe, niedomogi gruczołów dokrewnych

CELESTYNA - 0,85% woda kwasowęglowa - chlorkowo - wodorowęglanowo - sodowa, bromkowa, jodkowa, borowa

Wskazania lecznicze - choroby wieku dziecięcego, nieżyty żołądka, jelit, wadliwa przemiana materii, choroby skóry, miażdżyca tętnic, zmiany gośćcowe mięśni i nerwów, niedomogi gruczołów dokrewnych


 

Pijalnia


W uzdrowisku dziecięcym w Rymanowie - Zdroju zorganizowana jest szkoła sanatoryjna.
W jej skład wchodzi:

● Szkoła Podstawowa
● Gimnazjum
● Liceum Ogólnokształcące

Po lekcjach dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach opiekuńczo - wychowawczych. Zajęcia są organizowane w ciągu całego roku kalendarzowego - również w okresie ferii szkolnych, wakacji i w dniach wolnych od nauki.

 

Kontakt
Zespół Szkół Specjalnych
ul. Leśna 4, 38-481 Rymanów Zdrój
tel.: +48 134357493 - administracja
fax: +48 134357493
tel.: +48 134357137 - dyrektor

 

Pełna informacja o szkole sanatoryjnej

http://www.zss-rymanow.pl/index.php

 

Informacje dodatkowe:

 

Skierowanie do sanatorium
● Skierowanie wypełnia lekarz rodzinny.
● W dwustronicowym formularzu skierowania jest rubryka, do której lekarz może wpisać proponowane miejsce leczenia Rymanów - Zdrój.
● Skierowanie rodzice przesyłają do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia do potwierdzenia.
● Oczekiwanie na wyjazd trwa od kilku do kilkunastu tygodni.
● Turnus trwa 27 dni.


 

INFORMACJE O FIRMIE

 

UZDROWISKO RYMANÓW S.A.

SANATORIUM UZDROWISKOWE

DLA DZIECI Z OPIEKUNEM

"ANNA - STAŚ"

38-481 Rymanów - Zdrój, ul. Leśna 2

tel. 13 435 71 10

Biuro Obsługi Kuracjusza, tel. 13 435 74 61 i 13 435 77 55

 

e-mail: biurouslug@uzdrowisko-rymanow.com.pl

 

Strona internetowa

http://uzdrowisko-rymanow.com.pl/uzdrowisko/

Powrót do strony Sanatoria ● Prezentacje

Powrót do strony Uzdrowisko Rymanów

Powrót do strony Sanatoria dla Dzieci

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

© EFFECT

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe w portalu  są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.

 

Reklama w portalu

Tagi: uzdrowisko rymanów - zdrój, sanatorium dla dzieci gołąbek opatrzność, uzdrowiskowe leczenie dzieci, sanatoria dla dzieci z opiekunem