Portal Kurortów Polskich

 

 

 


Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie 

Zespół obiektów sanatoryjnych w Krasnobrodzie


Sanatorium położone jest na południowym stoku wzgórza, w rozległym zabytkowym parku, w części Krasnobrodu zwanej „Podzamkiem”, w sąsiedztwie stawów i lasów jodłowo-sosnowych, 150 m od zalewu.
Oprócz zabytkowego XVII – wiecznego zespołu pałacowego zajmuje też nowoczesne budynki wzniesione specjalnie w celach leczniczych.
Przy Sanatorium działa Zespół Szkół, który umożliwia kontynuację nauki dla dzieci przebywających w sanatorium, na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. W godzinach popołudniowych opiekę nad dziećmi sprawują wychowawcy w ramach zespołu pozalekcyjnych zajęć wychowawczych.

Baza lokalowa Sanatorium to XVII – wieczne budynki pałacu Leszczyńskich, budynek Pawilonu sanatoryjnego z bazą rehabilitacyjną, oddziałem dla dzieci i oddziałem dla dorosłych, budynek Przychodni uzdrowiskowej z bazą rehabilitacyjną i oddziałem dla dzieci pod opieką dorosłych oraz budynek Zakładu Przyrodoleczniczego z gabinetami borowinowymi i gabinetami hydroterapii.

Sanatorium dysponuje 152 miejscami noclegowymi (96 dla dzieci i 56 dla dorosłych), stołówką, świetlicą, biblioteką, terenami i boiskami sportowymi, placem zabaw dla dzieci, siłownią, miejscem na ognisko i parkingami.


 

Budynek Główny (dawna oficyna, zwana także pałacem), został wybudowany w XVII wieku przez ówczesnych właścicieli Krasnobrodu. Wchodzi w skład zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego. Tu mieszczą się: recepcja, kuchnia, stołówka, oddział przedszkolny, sanitariaty, szatnia – depozyt. Na piętrze: pokoje sypialne, świetlica (z wyjściem na duży taras), sala zajęć pozalekcyjnych, biblioteka, łazienka. Budynek Główny jest połączony z budynkiem pawilonu łącznikiem na poziomie parteru i I piętra. Połączony jest również galeriami z budynkiem szkoły (dawny dwór). W budynku głównym na I piętrze kwaterowane są dzieci.

 

Przychodnia Uzdrowiskowa - budynek z pierwszej połowy XX wieku został wyremontowany i adaptowany na przychodnię uzdrowiskową. Na parterze zlokalizowano gabinet lekarski, rejestrację, poczekalnię oraz gabinety zabiegowe dla dorosłych: fizykoterapii (elektroterapia, ultradźwięki, kinezyterapia, magnetoterapia, laseroterapia), i hydroterapii. Na piętrze rozmieszczono 8 pokoi 1,2,3,4 osobowych z łazienką. Kwaterowane są tu osoby dorosłe, przebywające na turnusach, a także osoby przebywające prywatnie. W budynku nie ma windy, w związku z tym osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie mogą tam mieszkać.

 

 

Budynek dawnego Dworu, został wybudowany w XVII wieku przez właścicieli Krasnobrodu. Obiekt stanowi jeden z elementów Zespołu Pałacowo – Parkowego. Obecnie zajmowany jest przez Zespół Szkół przy Sanatorium, który zapewnia kontynuację nauczania na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum dla dzieci i młodzieży przebywających na kuracji w uzdrowisku. Na parterze znajdują się: świetlica (aula), pomieszczenia klasowe, dobrze wyposażona pracownia komputerowa, pokój nauczycielski, sanitariaty. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

 

 

Budynek pawilonu sanatoryjnego. Na parterze rozmieszczono gabinety zabiegowe dla dzieci, a na piętrach pokoje sypialne - 2,3,4,5 osobowe  (połowa z łazienką, reszta z umywalką), 3 świetlice (w tym 2 sale telewizyjne), sanitariaty, gabinet lekarski, inhalatorium. Budynek jest połączony z budynkiem głównym (dawną oficyną) łącznikiem, na poziomie parteru i I piętra. W budynku pawilonu kwaterowane są z reguły dzieci przebywające na turnusach oraz ich opiekunowie. Osoby dorosłe - w tym pobyty prywatne - kwaterowane są na II piętrze. Obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, zaopatrzony w windę, podjazdy, poręcze.


Lecznictwo

 • Całodobowo dyżur pełni personel pielęgniarski

 • W przychodni uzdrowiskowej przyjmuje lekarz rehabilitacji medycznej

 • Konsultacje lekarskie lekarza: pediatry, neurologa, ortopedy ( wg. potrzeb)

 • Pozostali pracownicy medyczni: pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażyści, hipoterapeuci

 • Gabinet lekarski ogólny znajduje się w budynku pawilonu

 • Baza zabiegowa dla dzieci znajduje się w budynku pawilonu na parterze

 • Dziesięć gabinetów: termoterapii, fizykoterapii, laseroterapii, magnetoterapii, masażu, hydroterapii

 • Siłownia
 • Sala ćwiczeń grupowych
 • Sala ćwiczeń indywidualnych
 • Ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe odbywa się na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na rehabilitację medyczną

Profile lecznicze dla dzieci i dorosłych

choroby ortopedyczno – urazowe
● choroby układu nerwowego z uwzględnieniem mózgowego porażenia dziecięcego oraz schorzeń neurologicznych

o zbliżonym obrazie klinicznym
● choroby reumatologiczne
● choroby górnych dróg oddechowych
● choroby dolnych dróg oddechowych
● otyłość

Wskazania lecznicze.
Działalność Sanatorium opiera się na leczeniu i rehabilitacji dzieci i dorosłych w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym, ze schorzeniami:

Układu oddechowego:

przewlekłe zapalenie zatok
● przewlekłe zapalenie gardła i migdałków
● choroby krtani
● przewlekłe i nawrotowe zapalenie oskrzeli
● astma oskrzelowa
● alergiczny nieżyt nosa
● stany po zapaleniu płuc i opłucnej
● wady klatki piersiowej i płuc

Układu ruchu:

wrodzone wady układu kostno-mięśniowego
● stany pourazowe układu kostno-stawowego
● wady postawy

Układu nerwowo-mięśniowego:

mózgowe porażenie dziecięce
● niedowłady i porażenia obwodowego układu nerwowego
● miopatie

 

Baza zabiegowa

 

Kuracjusze korzystają z nowoczesnej i wszechstronnej bazy zabiegowej, która zapewnia wysoką skuteczność i bezpieczeństwo kompleksowego leczenia.

 

Wykonujemy zabiegi rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych:

ultradźwięki, termoterapia, światłolecznictwo (sollux, lampa Bio-V), inhalacje, magnetoterapia, laseroterapia, hydroterapia (masaże wirowe wodne), hipoterapia (na powietrzu i w budynku ujeżdżalni), kinezyterapia, krioterapia, fluidoterapia, masaż klasyczny, okłady borowinowe, kąpiele borowinowe, sucha kąpiel kwaso - węglowa, bicze szkockie.

 

Dostępna jest również bogata oferta zabiegów SPA.


 

 

 

 

 

 

 

 Informacja o Zespole Szkół przy Sanatorium Rehabilitacyjnym

W skład zespołu wchodzą:
● Szkoła podstawowa,
● Gimnazjum
● Grupy wychowawcze.

Działalność szkoły dostosowana jest do potrzeb sanatorium. Zajęcia w szkole odbywają się wymiennie z zabiegami. Dzięki temu udaje się pogodzić naukę z rehabilitacją.
Uczniowie realizują ten program jaki do tej pory mieli w swoich macierzystych szkołach. Każdy przyjeżdża tu ze swoimi książkami i zgodnie z programem realizuje swój materiał.
Poza zajęciami w szkole, pod opieką wychowawcy, popołudnia zagospodarowane są na odrabianie lekcji i naukę. Dzieciom poświęcany jest wtedy czas na nadrobienie zaległości czy powtórzenie trudniejszych części materiału.
Podczas pobytu w sanatorium dzieci w ramach działalności szkoły biorą udział w wielu konkursach. Szkoła może pochwalić się licznymi trofeami zdobytymi przez swoich uczniów. Są to zarówno konkursy plastyczne, muzyczne, z pierwszej pomocy, turystyczne czy recytatorskie o zasięgu nawet ogólnopolskim. Po zajęciach lekcyjnych, do zadań szkoły, należy również organizacja czasu wolnego.
Poza tym uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w kółkach informatycznym, przyrodniczym, językowym, czy matematycznym.

Bezpośredni kontakt do szkoły

telefon: 84 660 82 41
faks: 84 660 82 41
Adres e-mail
zespszkolsan@wp.pl

Zakwaterowanie i wyżywienie

 

Łączna ilość miejsc w sanatorium - 152 (w tym 96 dla dzieci, 56 dla dorosłych

Pokoje: 1, 2, 3 i 4 - osobowe, o zróżnicowanym standardzie, rozmieszczone są w pawilonie, w budynku przychodni uzdrowiskowej i w budynku głównym.

 

Stołówka mieści się w budynku głównym (dawna Oficyna) i zajmuje trzy pomieszczenia na parterze.


 Ilość posiłków w ciągu dnia dla dorosłych:

- trzy posiłki (śniadanie, obiad, kolacja)

 

Ilość posiłków w ciągu dnia dla dzieci:

- pięć posiłków (śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)

Dostosowane diety:

lekkostrawna, cukrzycowa, niskosłodowa, niskokaloryczna, bezmleczna, bezmięsna, wątrobowa, wrzodowa

Edukacja żywieniowa: prowadzone są pogadanki na temat

zasad właściwego odżywiania sięFormy leczenia realizowane w Sanatorium w ramach NFZ

- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych- czas pobytu 21 dni
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci - czas pobytu 21 dni
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych - czas pobytu 21 dni
- uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci

 

Jak uzyskać skierowanie?

Wypełnienie wniosku na turnus sanatoryjny odbywa się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub u specjalisty /ze względu na rodzaj schorzenia może być to ortopeda, neurolog, laryngolog/.
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem lekarza lub osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia /dziale sanatoryjnym/, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika. Składając wniosek w NFZ można wskazać do którego Sanatorium chciałoby się uzyskać skierowanie.

Osoby z terenu całej Polski mogą wnioskować o skierowanie na leczenie do naszego Sanatorium.


Turnusy rehabilitacyjne (z możliwym dofinansowaniem PFRON, Powiatowe i Miejskie CPR, Ośrodki Pomocy Społecznej)

- 14 dniowe dla dzieci i dorosłych

Skierowanie na turnus rehabilitacyjny może uzyskać
- Dziecko, na które opiekunowie otrzymują zasiłek pielęgnacyjny
- Osoba dorosła, której wydano orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Sanatorium przyjmuje na turnusy rehabilitacyjne osoby: z dysfunkcjami narządu ruchu, z upośledzeniem umysłowym, z epilepsją, ze schorzeniami układu oddechowego, z mózgowym porażeniem dziecięcym, ze schorzeniami neurologicznymi, starsi niepełnosprawni z ogólnego stanu zdrowia.


Pobyty prywatne z programem zdrowotnym dla dzieci i dorosłych. W ramach pobytu sanatorium zapewnia: nocleg, 3 posiłki dziennie (dla dzieci 5 posiłków), 3 zabiegi dziennie, opiekę lekarską i pielęgniarską.
Pobyty prywatne bez programu zdrowotnego (oferta pobytowa nie zawiera zabiegów).
Akceptowane formy płatności: przelew bankowy, gotówka


 


Ważniejsze imprezy kulturalne, rekreacyjno – sportowe organizowane przez Krasnobrodzki Dom Kultury:
• Przegląd Twórczości i Obrzędowości Bożonarodzeniowej Osób Niepełnosprawnych
• Majówka Roztoczańska
• Powitanie Lata
• Letnie koncerty na Placu Siekluckiego – w niedzielne popołudnia w okresie wakacji odbywają się koncerty zaproszonych zespołów
• Letnie Międzynarodowe Koncerty Organowe w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie
• Dni Krasnobrodu
• Pożegnanie wakacji
• Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Per artem ad astra” w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie Kaplica na wodzie Krasnobród - Sanktuarium Maryjne Krasnobród - stawy


Przy okazji pobytu w Krasnobrodzie, warto poznać również najbliższe miejscowości: Zamość, Zwierzyniec, Susiec. Sanatorium organizuje wycieczki z odpowiednio dostosowanym programem.


Dane kontaktowe

Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne
im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie
ul. Sanatoryjna 1, 22-440 Krasnobród
tel. 84 660 71 02, tel./fax. 84 660 73 39


rehabilitacjakrasnobrod@gmail.com
sanatorium_turnusy@wp.pl

 

http://www.sanatorium-krasnobrod.pl

 

Powrót do strony Sanatoria ● Prezentacje

 

Strona Uzdrowisko Krasnobród

 

Zastrzeżenie prawne: Zamieszczone na stronie informacje o charakterze medycznym nie mogą stanowić podstawy do samodiagnozy, leczenia, lub podejmowania innych działań związanych ze zdrowiem. Informacje te nie są również poradą medyczną. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia należy zawsze korzystać z porady lekarza.

   

 

© EFFECT
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiały tekstowe, zdjęciowe, graficzne, dźwiękowe, filmowe oraz ich układ w portalu są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną EFFECT. Kopiowanie dla celów komercyjnych, dystrybucja, modyfikacja oraz publikacja bez pisemnej zgody EFFECT są zabronione. Niektóre elementy zdjęciowe i tekstowe w portalu są własnością podmiotów trzecich i chronione prawami autorskimi należącymi do tych podmiotów.


Reklama w portalu